Tırnak Hastalıkları Nelerdir

Tırnaklar vücutta elde bulunan tüm parmaklarım ucunda bulunan, küçük cisimleri tutmaya meraklı bir organdır. İşte tırnak hastalıkları şunlardır;

Tırnak kırılmaları: Çoğunlukla dolaşım bozukluğu ve demir eksikliği nedeni ile yaşanır. Ayrıca tırnakların uzun süre suda kalması, sabun, deterjan ve kimyasal maddelerle fazla temasta bu hastalığa neden olur:

Tırnaklarda tabakalanma: Tırnakların ucunun oluşan tabakalara denir. Bazı kan hastalıklarında, AİDS hastalığında ve bazı pankreas hastalıklarında bu hastalık yaşanabilir.

Sarı tırnak sendromu: Tırnaklarda ilk olarak büyüme ve gelişmenin durması ve bir kaç ay renginin kötüleşmesidir.

Beau çizgileri: Tırnağın oluşumunda kısa süreli gerileme durumudur. Kızıl, kızamık, kabakulak, zatürre, grip, tifüz, yılancık, sarılık gibi hastalıklarda görülür.

Kaşık tırnak: Tırnak kaşığın içi gibi çukur hale gelir. Demir eksikliği anemisi, koroner hastalıklar, hormon hastalıkları, sedef gibi cilt hastalıkları hakkında bilgiler alınır.

Çomak Parmak: Parmaklar trampet bageti şeklindedir.

Tırnaklarda küçük kanama çizgileri: Tırnak altına kıymık batması amacıyla yaşanan durumdur. Kalp içindeki zarın enfeksiyonu kapmasıyla zarar görmüştür:

Tırnakta beyaz lekeler : Kısmen veya tüm tırnakta, ki beyaz çizgilerdir. Doğum esnasında veya veya sonradan sıkça görülür:

Dolama: Tırnak çevresinin iltihap kapması olayıdır.

Tırnak batması:Dar ayakkabı giyilmesi neticesinde tırnağın batması olayıdır.

Tırnak mantarı: Tırnağın mantar kapması kötü bir durumdur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir