Tifo Ve Sıtma Hastalığı Nedir

Bu yazımızda tifo ve sıtma hastalığının ne olduğunu kısaca ele alacağız. İşte o hastalıklar…

Tifo; Kirli içme suları veya pis yiyecekler yüzünden vücuda giren mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Tifo mikrobu çoğunlukla salgın şeklinde yaşanır. Bu hastalığa daha çok yaz ve sonbahar aylarında rastlanır.  Tifo hastalığı; kalbi, beyni, böbrekleri, akciğerleri, karaciğeri, göz ve kulak sinirlerini kötü bir şekilde etkisi altına alır. Bundan dolayıdır ki hastalığa yakalanmamak için tedbirler alınmalıdır.

Sıtma; Dişi anofel cinsi sivrisineklerde bulunan parazitlerin, insanları ısırmasıyla gelişen hastalığa denir. Bu hastalık kendini yaşanan nöbetler esnasında ateş ve titreme ile belli eder. Oldukça çabuk bulaşan yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığın tanısı ve tedavisi yaygındır. Çünkü hasta tedavi edilmezse kısa süre sonra yaşamını yitirir.

Sıtma, yarım asırdır olan bir hastalıktır. Alınan istatistiklere göre dünyada 200 milyondan fazla kişi bu hastalıkla baş etmek zorunda kalıyor. Bu hastalığa en çok  Asya ve Afrika kıtasında rastlanır. Pek çok ülkenin birbiriyle hava yolu ulaşımı geliştiği için hastalıklarda daha çabuk ülkeden ülkeye yayılıyor.
Türkiye’de ise Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sıkça bu hastalıktan söz edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir