Terazi Var Tartı Var Her Şeyin Bir Vakti Var Atasözünün Anlamı

İnsanlar, doğdukları andan itibaren sosyal bir ortamın içine doğarlar ve o ortamda büyümeye başlarlar, kendi ayakları üzerinde durmaya başladıklarında ise artık hayatları ile ilgili tüm hesapları kendileri yaparlar ve çevrelerindeki insanlarla olan ilişkilerini kendileri düzenlerler.

İnsanlar kendi ayakları üzerinde durup hayatlarının sorumluluklarını üzerlerine almaya başladıktan sonra olan tüm olaylara kendileri göğüs gererler. Olan biten her şeyi beyin süzgecinden geçirirler. Terazi var tartı var her şeyin bir vakti var atasözü ise aynen bu atasözünü açıklamaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi insanlar günlük hayatla bin bir çeşit olaylarla karşılaşabilirler bu olaylar arasında muhakeme yapmak durumunda kalabilirler. Terazi var tartı var her şeyi bir vakti var atasözünde ise terazi ve tarzı ölçüp tartmayı ifade eder insanlar her şeyi ölçüp biçerler herhangi bir olay karşısında ol olayı şartlarına göre değerlendirirler ve vakt-i zamanı geldiğinde ise bu konuyu gün ışığına çıkarabilirler.

Terazi var tartı var her şeyin bir zamanı var atasözünde anlatılmak istenen anlam şudur ki; olan her hangi bir durum karşısında ya da her hangi bir saklanan eşya karşısında savruk ya da fevri davranılmamalıdır. Öncelikle o durum ölçülüp tartılmalıdır ve bir karara bağlandıktan sonra lazım olacağı vakit beklenmelidir ki o durum bir önem taşısın.

Kısacası şöyle diyebiliriz ki; her şeyi bir zamanı vardır; önce şartları ile birlikte düşünülmeli daha sonra ise zamanı geldiğinde öne sürülmelidir.

kzaman

“Terazi Var Tartı Var Her Şeyin Bir Vakti Var Atasözünün Anlamı” üzerine bir yorum

  1. terazi var tartı var herşeyin bir zamanı var atasözünün anlamı tabiki terazi var tartı var herşeyin bir zamanı var ha ha ha ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir