Temizlik İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c7

Bu yazımızda kültür hayatımızın en önemli kavramlarından biri olan temizlik ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri, sosyal ve kültürel hayatımızın şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Bununla beraber nasihat ettiği ve ders verdiği birçok konudan bazıları ise insani değerler üzerindedir. Atasözleri atalarımızın uzun yıllar süren gözlem ve deneyimlerinden ortaya çıkmıştır.

Atasözleri ağızdan ağza aktarılan daha sonra yazıya geçirilen eğitici ve öğretici sözlerdir. Yörelere göre deyiş farklılıkları içerse de anlam bakımından aynıdır. Temizlik, kirli ve pis olan şeylerin doğal görünümüne kavuşması için yapılan bir faaliyettir.

Temizlik ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Aslan yattığı yerden belli olur. : Kişinin yaşadığı, çalıştığı ortamın temizliğinden ve düzeninden o kişinin temiz ve düzenli bir kişi olup olmadığı anlaşılır, diyen atasözüdür.

Temiz avlu evin süsüdür. : İnsanların yaşadıkları yeri ve çevreyi temiz tutmaları gerektiğini öğütleyen ve temizliğin güzel bir şey olduğunu vurgulayan en sağlıklı bakan atasözlerinden biridir.

Temizlik imandandır. : Temiz olmanın, çevreye zarar vermemenin dini bir gereklilik olarak insanın hayatında yer almasını gerektiğini ve bunun ilahi bir yönü olduğunu aktaran ve anlatan nasihat edici bir atasözüdür.

Akan su yosun tutmaz. : Devamlı temizlenen şeyler kir, pislik barındırmaz anlamında kullanılan atasözüdür.

Temizlik ruhun gıdasıdır. : Temiz olmak insanı sağlığını etkilediği kadar manevi hayatını da şekillendiren bir faaliyettir, diyen bir atasözüdür.

Temiz bir çevre istiyorsan önce kendi kapının önünü süpür. : Her zaman çevrenin kirliliğinden bahseden insanların önce kendilerinin temizlik için harekete geçmelerini tavsiye eden bir atasözüdür.

 

Temizlik İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir