Tembellik İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c2

Bu yazımızda kadim atasözlerimizin tembellikle ilgili olanlarından örnekler verip anlamlarını açıklayacağız.

Atasözleri, tarih boyunca uzun yıllar içinde atalarımızın gözlem ve deneyimlerinden yararlanılarak söylenmiş sözlerdir. Bu sözler genellikle nasihat edici ve ders vericidir. Bu nedenle eğitim ve öğretim amaçlı sıkça kullanılmıştır. Sözlü edebiyatın gelişmesini sağlamıştır. Zaman içinde yazıya aktarılma ihtiyacı hissedilmiştir.

Atasözleri yöreden yöreye deyiş farklılıkları gösterse de anlam itibariyle aynıdır. Atasözleri milli kültür ve ortak mirasın oluşmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Tembellik ise sosyal hayatın sorunlarından biridir. Tembel insan, çalışmakta aciz kalan insandır.

Tembellik ile ilgili atasözlerimizden bazıları şu şekildedir:

Boş gezmekten, bedava çalışmak yeğdir. : Vaktini tembellik yapıp hiçbir işe yaramadan geçirmenin çok kötü bir şey olduğunu ve de hakkını almadan çalışmaktan bile sakıncalı olduğunu anlatan atasözüdür.

Yatan aslandan, gezen tilki yeğdir. : Gücü kuvveti yerinde olup bir işe yaramayandan, güçsüz ve çelimsiz olup bir şeyler yapmaya çalışanların durumu her zaman daha iyidir, diye nasihat eden atasözüdür.

Yatanın yürüyene borcu var. : Bir emek verip çalışmadan, emek verip çalışanların sağladığı kolaylıkla geçinenleri eleştiren ve ders veren bir atasözüdür.

Çalışanı mal basar, tembeli uyku basar. : Bir işle meşgul olup çalışanlar bir servete sahip olurken, çalışmayıp kös kös oturanlar daha çok rehavete kapılıp daha kötü duruma düşerler diye nasihat eden atasözüdür.

Ağır kazan geç kaynar. : Hayatta hayallerin, ideallerin ve buna benzer bazı şeylerin gerçekleşmesi için fırsatları ve imkânları değerlendirmeyenler, zaman kaybederek sonuca ulaşır, belki de iş işten geçmiş olur, diye nasihat eden atasözüdür.

 

Tembellik İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir