Teknolojinin Esiri Oluyoruz

İnsanlık, geçmişten günümüze kadar aşamalı olarak gelişme göstermiştir. İnsanlar,doğaya hakim olma, beslenme gibi amaçlarla araç ve gereçler yapmaya başlamışlardır ve zaman geçtikçe yapılan araç ve gereçler daha da gelişmiştir.

Günümüzde ise bu gelişmenin adı teknoloji olmuştur.Teknoloji, insanların hayatında önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Bunun nedeni ise insanların günlük yaşamda kullandıkları  tüm aletlerin, araç ve gereçlerin insanların yaşamlarını son derece kolaylaştırıyor olması ve zamandan tasarruf sağlıyor olmasıdır.

Günümüzde her alanda teknoloji mutlaka kendini göstermektedir ve hayatı fazlasıyla kolaylaştırmaktadır. Önceden at arabalarıyla bir noktadan bir noktaya gitmek günler alıyorken teknoloji harikası arabaların yapılması ile artık yolculuklar günler sürmüyor. Cep telefonlarının da haberleşme aracı olarak büyük bir teknolojik buluş olduğunu söyleyebiliriz. Teknolojiye hitaben aslında hayatı kolaylaştıran bir çok örnek verebiliriz; televizyon, cep telefonu, uçak yapımı, bilgisayarlar gibi örnekleri çoğaltmak da mümkündür.

Ancak teknoloji insanların hayatına öyle bir yerleşmiştir ki artık insanlar teknolojinin esiri olmaya başlamıştır. Mesela televizyon bir teknolojik bir buluş olarak insanların hayatında şuan büyük bir yere sahiptir. Öyle ki, insanlar televizyon yüzünden aynı ortamda oldukları insanlarla bile iletişim kurmakta zorlanmaktadırlar. Televizyon ve bilgisayar her ne kadar yararları olsa da bu teknolojik buluşlar sonrasında insanların iletişimi hatta insanların kitap okuma oranları bile daha da düşmüştür.

Kısacası insanları gün geçtikçe birbirleri ile iletişimi daha da azaltıyor ve teknolojinin esiri oluyor. Artık buna bir dur demek biz insanların elinde. Teknolojinin esiri olmayalım, teknolojiye bağlı kalmayalım.

“Teknolojinin Esiri Oluyoruz” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir