Tehcir Kanunu Nedir Niçin Çıkarılmıştır?

s5

Bu yazımızda Tehcir Kanunu nedir niçin çıkarılmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

27 Mayıs 1915’te Sevk ve İskân Kanunu olarak kabul edilip ardından 1 Haziran 1915’te resmi gazete olan Takvim-i Vekayi’de yayınlanmasıyla yürürlüğe girmiştir.

Osmanlı Devleti’nde savaş yıllarında, bölgelerin güvenliği için çalışmalar yürütülmesi kapsamında insanların savaş bölgelerinden daha güvenli bölgelere göç etmesini amaçlayan ve savaş yıllarını kapsayan bir kanundur.

Tehcir, göç etmek demektir. Bu göç sadece savaş yıllarında gerçekleşen geçici bir göçtür. Ülkenin dört bir yanından insanlar yine Osmanlı Devleti içinde başka memleketlere göç ettirilmiştir. Bu göç esnasında insanların güvenliği devlet kontrolü halinde sağlanmıştır.

Ermeni göçünün temel sebeplerinden birini teşkil eden kanun gereği yapılan göçler, insanların hayatlarını kolaylaştırmak içindir. Çünkü dört bir yandan cepheler açılmış, silah sevkiyatları ve silah kullanımları şehirlerin içine kadar girmiştir.

Tehcir Kanunu, sadece savaş bölgelerinde yaşayan milletler için geçerli olmuştur. Topyekûn bir göç veya sınır dışı etme politikası güdülmemiştir. Fakat tehcir sırasında o dönemde sıcaktan veya soğuktan yayılan salgın hastalıkların göçebeleri olumsuz etkilediği ve ölümlere yol açtığı bilinmektedir.

Ayrıca tehcir sırasında herhangi bir karışıklıktan istifade edip, düşman çete birliklerinin tehcir kervanına saldırması da maalesef göçebelerin başına gelen musibetlerdendir. Bu nedenle tehcir kanunu ve tehcir olayı tarih boyunca çarpıtılmış ve yanlış anlaşılmalara neden olarak yalanların söylenmesine yol açmıştır.

Görüldüğü gibi savaşın başlamasından sonra bir sene içinde insani olarak alınan önlemlerin başında gelen Tehcir Kanunu, sadece savaş yıllarını kapsayan bir sevk ve iskân kanunu olarak çıkmıştır.

Tehcir Kanunu Nedir Niçin Çıkarılmıştır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir