Tatlı Dil İle İlgili Kompozisyon Kısa

c6

Bu yazımızda tatlı dil ile ilgili kompozisyon kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar tarih boyunca yalnız yaşayamayan ve iletişime muhtaç bir varlık olarak hayatını sürdürmüştür. İletişim kurmak insani bir ihtiyaçtır. Her ihtiyaç gibi belli ölçüleri vardır. İletişim insan ise insani değerleri önemseyen bir şekilde kurulmalıdır.

Kolay iletişim kurmanın ve doğru iletişim kurmanın yolu tatlı dilli olmaktan geçer. Tatlı dilli demek, kibar, nazik, saygılı ve hoşgörülü bir dil kullanmak demektir. Kaba, kırıcı, incitici bir dil kullanmak iletişimi olumsuz etkilediği gibi insani de değildir.

Günlük hayatta sosyal bir insan olarak karşımıza birçok insan çıkmaktadır. Bu insanlarla ister istemez işle ilgili, özel hayatımızla ilgili diyaloglar kurmalıyız. İşteyken müşterilerimize, çalışan arkadaşlarımıza, işverenlere karşı olan tavrımız ve üslubumuz çok önemlidir. Tatlı dil hayatın her alanında gereklidir. Hoşgörü, nezaket en çok işte karşımıza çıkar. Çünkü muhatabı insan olan her şey hataya açık olduğundan toplumun sinir uçlarıyla kolayca oynamaktadır.

Ev hayatımızda eşimize ve çocuklarımıza, zaman zaman aile büyüklerimize karşı olan sevgi ve saygı dolu davranışlarımızın en önemli tamamlayıcısı tatlı dildir. Dini inanışlar da bile güzel konuşmaya, yumuşak huylu olmaya ve kibar davranmaya önem verilmiştir.

Tatlı dilli biri, deyimi ahlaki değerler noktasında nazik, kibar, yumuşak huylu insanlar için kullanılır. Bu tür insanların sayısı her geçen gün azalsa da bu ahlaki sorunun üzerine gidilmeli ve okullarımızda her derecede güzel konuşma sanatı üzerinde programlar geliştirilmelidir.

Tatlı Dil İle İlgili Kompozisyon Kısa Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir