Tasarruf İle İlgili Atasözleri ve Anlamı

p20

Bu yazımızda kadim atasözlerimizden istifade ederek tasarruf ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri, adından da anlaşılacağı gibi tarih boyunca uzun yıllar içinde insanların gözlem ve deneyimlerinden yararlanarak söyledikleri ve kuşaktan kuşağa, kulaktan kulağa aktarılarak gelen sözlerdir. Bu sözler sonradan yazıya geçirilmiştir.

Nasihat edici ve ders verici olan atasözleri, yöresel dilleri ve gelenek görenek, örf adet anlayışlarının etkisiyle, etkili söz söyleme sanatını oluşturmuştur. Atasözleri bölgeden bölgeye deyişte farklılıkları barındırsa da anlam itibariyle aynıdır.

Tasarruf ile ilgili atasözlerinden bazıları şunlardır:

İşten artmaz, dişten artar. : İnsanların mal, mülk ve servet biriktirmesi çalışıp çabalamakla değil, az yiyip az harcamakla sağlanır, anlamına gelen bir atasözüdür.

Güvenme varlığa, düşersin darlığa… : İnsanların bin bir emekle biriktirdikleri servetlerine güvenip sabrı, azmi, çalışmayı unutması, onların sıkıntılar çekmesine neden olur. Bu nedenle varlıklı kişilerin harcamalarına dikkat etmesi gerektiğini nasihat eden bir atasözüdür.

Çoğu zarar, azı karar. : İnsanların günlük hayatta ya da hayatları boyunca kullanmaya ihtiyaç hissetleri her şeyin ölçüsü olması gerektiğini, yersiz çokluğun israf olduğunu anlatan bir atasözüdür.

Ayağını yorganına göre uzat. : Elindekilerin kıymetini bilerek ve elindekilerin hesabını iyi yaparak, ölçülü kullanma yoluna gitmenin en iyi çözüm olduğunu anlatan atasözüdür.

Damlaya damlaya göl olur. : İnsanların emeklerinin, çalıştıklarının karşılıklarının az da olsa, tutumlu olarak yaşanıldığında zamanla çoğalacağını anlatan bir atasözüdür.

Gençlikte taş taşı, kocalıkta ye aşı. : İnsanların varlıklarını gençken, sağlığı yerindeyken tutumlu olarak biriktirmesiyle, yaşlandıklarında rahat edecekleri anlatan atasözüdür.

 

Tasarruf İle İlgili Atasözleri Ve Anlamı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir