Suçu Önlemede Eğitimin Önemi İle İlgili Yazı Kompozisyon

s6

Bu yazımızda suçu önlemede eğitimin önemi ile ilgili yazı kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Eğitim bir insanlık hakkıdır. Bu nedenle insan hizmet eden ve insanı muhatap edinen bir sistemin ürünü olmak zorundadır. Eğitim insan içindir. İnsanın eğitim için olması, insani değerlerin hiçe sayılması anlamına gelir.

Eğitim hakkı devletler tarafından güvence altına alınmıştır. Eğitim hakkının engellenmemesi gerekir. Herhangi bir engel karşısında devlet insanı koruyan kanunlar çıkartmıştır. Bu nedenle eğitim hakkı insanın en doğal hakkı olarak koruma altındadır.

Eğitim dünyada birçok sorunu çözen bir sistemin adı olmuştur. Dünyadaki bütün meslek gruplarının bir hedefi ve insanlığa hizmet politikası vardır. Bunun ana kaynağı eğitimdir. Her alanda olduğu gibi adalet ve kamu yönetimi alanında da bütün hukuk sistemlerinin kaynağı eğitim olmuştur.

Eğitim birçok çözümün kaynağı olduğu gibi birçok sorunun da kaynağı olmuştur. Eğitimsizlik insanları insani değerlerden uzaklaştıran bir talihsizliktir. Eğitim hakkından bir şekilde mahrum kalmış insanların genelde suça daha eğilimli olduğu gözlemlenmiştir.

Eğitim, yani insanın hayat tarzının, düşünce yapısının ve neredeyse duygularının şekillenmesinde önemli bir role sahiptir. Bu nedenle insanların ihtiyaç duyduğu bir şeydir. Bu ihtiyaçtan mahrumiyet insanları suça itmektedir. Suçun önlenmesinde eğitim rolü, insani değerlerin ve insani diyalog sistemlerinin geliştirilmesiyle sağlanır.

Çünkü suç bir insan ürünüdür. Suç bir davranıştır. Bu nedenle eğitimin suçlu ile mücadele etmesi gerekir. Her insan hata ederse her insan suçlu olabilir demektir. Burada eğitimin üzerine düşen suç unsurlarını benimsemek ve farkındalık oluşturacak dersler, disiplinler ve programlar geliştirmektir. Hırsızlık bir vakadır. Hırsızlığı yok edemezsiniz. Fakat hırsız olan ve olabilecek olan herkesi eğitebilirsiniz.

Suçu Önlemede Eğitimin Önemi İle İlgili Yazı Kompozisyon Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir