Su ve Önemi İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c10

Bu yazımızda insan hayatında önemli bir yere sahip olan suyun öneminden ve bununla ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Su, hayattır. Su medeniyettir. Su insanın en çok ihtiyaç duyduğu içecektir. Bu nedenle çok değerlidir. İnsan hayatında su önemli bir yere sahiptir. Misafire ikram edilir. Yolda kalmışa ikram edilir. Korkana, heyecanlanana ikram edilir. Su sosyal hayatta aziz bir ihtiyaçtır.

Atalarımız da suyun önemini kavrayarak uzun yıllardır sosyal hayatımızı birçok yönden şekillendiren nasihat edici ve ders verici sözler söylemişlerdir. Bu sözlerin bir kısmı da su ile ilgilidir. Atasözleri kuşaktan kuşağa aktarılan, gelenek ve göreneklerin oluşmasına katkı sağlayan sözlerdir.

Su ve önemi ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Su içerken yılan bile dokunmaz. : Su insanın en hayati ihtiyaçlarından biridir. Bu nedenle su içen insanlara özellikle müsaade edilmesi gerektiğini ve rahatsız edilmemeleri gerektiği anlatan bir atasözüdür.

Su gibi aziz ol. : Su insan hayatında önemli bir yerdedir. Hayati olması nedeniyle kutsal kabul edilmiştir. Suyun değerinin anlaşılması için söylenen bir atasözüdür.

Su gibi ömrün olsun. : İnsanlık tarihinde, insanın asla vazgeçemediği hayati şeylerden olan suyun dünya üzerindeki hayatı binlerce yıldır sürmektedir, su ikram edilen kişinin nezaketen söylediği dua niyetinde bir atasözüdür.

Su hayattır. : İnsan hayatında suyun vazgeçilmez olması, insanların suyu şifa niyetine ve ilaç olarak kullanmasına neden olmuştur, bu nedenlerle bu atasözü ortaya çıkmıştır.

Evini koruyacaksan suyunu koru. : Suyun insanların sosyal hayatındaki yerini ve önemini anlatan bu söz, her şeyin başında suya olan ihtiyacın geldiğini belirten bir atasözüdür.

 

Su Ve Önemi İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir