Su Kirliliği İle İlgili Yazı

p11

Bu yazımızda başlıca çevre sorunlarından olan su kirliliğinden bahsedeceğiz.

Dünya’nın 4’te 3’ü sularla kaplıdır. Su hayattır. Su dünya hayatının vazgeçilmez bir unsurudur. Ekosistem dengesini ayakta tutan sudur. İnsanoğlu su olmadan bir dünya şekillendiremez. Su insanın, uğruna savaşlar yaptığı bütün enerji kaynaklarından daha üstündür.

İnsanlar tarafından her şey kirletildiği gibi su da kirletilmektedir. Su kirliliği doğal olarak bir dünya sorunudur. Sanayileşme ile başlayan bu kirlilik, sanayinin gelişmesiyle de artmıştır. Fabrikaların, durgun veya akar su yataklarına yapılması, hem suyu hem havayı kirletmektedir.

Şehirlerin yeraltı sistemlerinin kontrolsüz tahliye mekanizmaları suları kirletmektedir. Deniz ulaşımı, denizleri kirletmektedir. Bilinçsiz avlanma suyu kirletmektedir. Karasal temizlik işlemlerinin, kontrolsüzce denizlerde bertaraf edilmesi suyu kirletmektedir. Ticaret kaygısıyla kurulan liman şehirlerinin yoğun gemi trafiği suyu kirletmektedir.

Su içinde hayat olan bir unsurdur. Su kirlenirse, suda yaşayan canlılar hayatlarına devam edemez ve ölür. Nitekim öyle de oluyor. Birçok canlı su kirliliği sebebiyle ölüyor. Ölen her canlı besin zincirine zarar vererek, ekosistemin dengesini bozuyor. Buna neden olan su kirliliğidir.

Suyun israf edilmesi de bir su kirliliği çeşitlerinden olmuştur. Suyun yersiz, zamansız, plansız kullanılması bir kirliliktir.

Su yataklarına yapılan santrallerin kontrolsüz kullanımı da suyu kirletmektedir. Su canlılar için bu kadar önemliyken, bu kadar hor kullanılmamalıdır. Suları arıtmaya muhtaç olduğumuz günler çok yakındır. Eğer önlemler alınmazsa, canlı hayatı büyük bir tehdit altında yaşamaktadır.

Su Kirliliği İle İlgili Yazı Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir