Şu An Kaçıncı Yüzyıldayız 2017

p6

Bu yazımızda 2017 yılı itibariyle şu an kaçıncı yüzyılda olduğumuzdan bahsedeceğiz.

İnsanlık tarihinde zaman algısı gökyüzünün gözlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Gece ve gündüz olarak gün içinde hayatına yön veren insanlar, güneşin hareketlerini, ayın hareketleri ve yıldızların hareketleri takip ederek bir zaman algısı oluşturmuşlardır.

Zamanı ölçme ihtiyacı ortaya çıkınca birçok ölçme şekli ve cihazı geliştiren insanlar günlük hayatlarını ve beraberinde ömürlerini planlama yoluna gitmişlerdir.

Başlangıçta güneşin, ayın ve yıldızların konumundan hareketle geliştirilen saatler varken, bilim ve tekniğin gelişmesiyle gök cisimlerinin hareketlerini temel alan sistemlerin çıkması hızlanmıştır.

Güneşi esas alan takvime göre, bir gün 24 saat, bir hafta 7 gün, bir ay 30 gün, bir yıl 52 hafta, 12 ay ve 365 gündür. Gün sistemine göre Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi söz konusuyken, bunun 365 gün tekrarlanıp, aynı zamanda Dünya’nın Güneş etrafında dönmesiyle de 1 yıl tamamlanır.

Yıllar bir araya geldikçe asırları oluşturmaktadır. Asrın eş anlamlısı yüzyıl, yüz yılın geçtiğini ifade eden ve içinde bulunan zamanı gösteren bir kavramdır. Bununla beraber içinde yaşadığımız zaman yılını yüze böldüğümüzde dünyada kaç asır geçirdiğimizi buluruz. Sonucun asır olarak geride kaldığı ve devam eden sayının yüzyıl olarak algılandığı bir hesaplama ile kaçıncı yüzyılda olduğumuz bulunmaktadır.

2017 yılında, 2017/100 = 20’dir. Yani 20 asır bitmiştir. Kalan 17 yıl ise devam eden sayının ifadesiyle içinde bulunulan yüzyıldır. Yani 17 yıl, 21 sayısına aittir ve 21. Yüzyıl içerine dâhil olmuş olur. Böylelikle 2017 yılında 100 tamamlanana kadar 21. Yüzyılda oluruz. Kısaca söylersek zaman yılının ilk iki sayısının bir fazlası bize kaçıncı yüzyılda olduğumuzu vermektedir. 20/17 >>> 20 +1=21 21. Yüzyıl…

Şu An Kaçıncı Yüzyıldayız 2017 Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir