Sevgi İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c1

Bu yazımızda insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu duygulardan biri olan sevgi ile ilgili olarak atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri, uzun yıllar süresince derin gözlemler ve engin deneyimlerin sonucunda atalarımızın söylemiş olduğu özlü sözlerdir. Gelenek ve göreneklerin şekillenip kültürlerin oluşmasında etkili olmuşlardır.

Atasözleri insanlığı ilgilendiren her konuda söylenmiştir. İnsani değerlerin yaşatılması için atalarımızın özellikle de sevgi kavramının üzerinde durmuştur. İnsanlar için sevgi bir ihtiyaçtır. Sevginin yansımasından oluşturulmuş mecazi atasözleri de bulunmaktadır.

Sevgi ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Deniz dalgasız olmaz, gönül sevgisiz olmaz. : İnsanların hayatlarında sevmenin, sevilmenin hasılı sevginin, denizlerde dalga olması kadar normal ve olağan bir şey olduğunu ifade eden atasözüdür.

Allah sevdiğine dert verir. : Dini inanışta, insanların başına gelen üzüntü, sıkıntı, elem ve kederlerin, Allah ile kul arasındaki sevgiden kaynaklandığını ifade eden atasözüdür.

El vergisi, gönül sevgisi… : İnsanların sosyal ilişkilerinde iyi niyetlerle yapılan yardımların kişiler arasında sevgi duygusunu arttırdığını ifade eden atasözüdür.

İnsan sevdiğini yerden yere vurur. : İnsanların ilişkilerinde birbirleri kırması, üzmesi olağan bir şeydir. Bu nedenle bu durumla insanların arasını bozacak bir düzeyde, kasten yapılan şeyler değildir. Aslında samimi duygular her zaman kendini korur, anlamını ifade eden bir atasözüdür.

Dut kurusu ile yar sevilmez. : Birbirini seven insanların aralarında sevgi için fedakârlık yapmaları gerektiğini nasihat eden atasözüdür.

Gönül kimi severse güzel odur. : Zevklerin ve anlayışların kişiden kişiye göre değiştiğini ifade eden atasözüdür.

Allah sabırlı kulunu sever. : Dini inanışta insanların her türlü dert ve kedere tahammül etmelerinin sonucunun Allah katında değerli bir şey olduğunu ve mükâfatının verileceğini ifade eden atasözüdür.

Sevgi İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir