Sera Etkisinin Nedenleri Nelerdir

Sera Etkisinin Sebepleri, Sera Etkisinin Nedenleri Nelerdir

Dünyanın ısınmasına sebep olan en önemli etken dünyaya yansıyan güneş ışınları değil, dünyadan yansıyan güneş ışınlarıdır. Dünyadan yansıyan güneş ışınları karbondioksit, metan ve su buharı gibi gazlar aracılığıyla tutulur ve bu da dünyanın aşırı derecede ısınmasına sebep olmaktadır. Güneş ışınlarının bu gazlar tarafından tutulmasına sera etkisi adı verilmektedir.

Sera etkisine sebep olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında insan etkisi gelmektedir. İnsanların doğayı tahrip etmeleri ve zararlı gazları bilinçsizce ortaya çıkarmaları dünyada sera etkisine sebep olmaktadır. Aynı şekilde ormanların yok edilmesi de sera etkisine sebep olmaktadır. Doğal bitki örtüsünün yok edilmesi dünyadaki döngüyü de bozmaktadır.

Sera etkisine sebep olan bir diğer faktör de aşırı ve yanlış tarım yapılmasıdır. Bu sebeple çevre ve doğal bitki örtüsü zarar görmekte ve sera etkisine sebep olmaktadır. Bir diğer önemli sebep ise küresel ısınma olarak karşımıza çıkmaktadır. Arıca fosil yakıtların kullanılması da dünyanın aşırı ısınmasına sebep olmakta ve sera etkisini arttırmaktadır.

Sera Etkisi Ne Demektir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir