Saygı İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c8

Bu yazımızda en önemli insani değerlerden biri olan saygı ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri tarih boyunca uzun yıllar süresince atalarımızın sosyal hayata dair yaptığı gözlemler ve yaşadıkları deneyimler sonucu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle insani değerlerin önemini anlatan nasihat edici ve ders verici sözlerdir. Eğitici ve öğreticidir.

Atasözleri zaman içinde ağızdan ağza kuşaktan kuşağa yayılsa da daha sonraları yazıya aktarılmıştır. Atasözleri bölgeden bölgeye deyiş farklılıklarına uğrasa da zengin anlamları ve uyumlu yapılarıyla akılda kalıcı sözlerdir. Saygı, insanları insan saymaktır.

Saygı ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Aklınla vezir olursun, aklınla rezil olursun. : İnsanın aklı ve zekâsı saygı görmesini sağlarken, akılsız hareketleri ise rezil olup küçük düşmesine neden olur, diyen bir atasözüdür.

Köpek bile yal yediği kaba pislemez. : Yapılan iyiliklerin ve fedakârlıkların karşılıklı olduğunu ve saygı durulması gerektiğini anlatan bir atasözüdür.

Sus küçüğün söz büyüğün. : Gençler ve yaşlılar aynı mecliste otururken, konuşma hakkı ve önceliği her zaman büyüklerdedir. Küçükler büyüklerin tavsiyesine uyarak hareket eder ve sorulmadıkça susarlar, diye nasihat eden atasözüdür.

Adam adam denmekle adam olunmaz. : İnsanların sözde hareketlerine ve laflara bakarak hüküm vermenin uygun olmadığını önemli olan saygılı bir insan olunması gerektiğini anlatan atasözüdür.

Öpülecek el ısırılmaz. : Saygıyı hak eden insana iyi davranılması gerektiğini ve incitilmemesi gerektiğini anlatan atasözüdür.

Ağır basar yeğni kalkar. : İnsanlara saygılı olan herkes, insanlardan saygı görür, diye nasihat eden atasözüdür.

Ulular köprü olsa basıp geçme. : Kırıcı ve kaba olan yaşça büyük insanları bile mazur görüp saygılı davranmak gerektiğini anlatan atasözüdür.

 

Saygı İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir