Saklambaç Oyununun Kuralları Nelerdir Kısaca

s9

Bu yazımızda Anadolu’nun kadim tarihinde ve birçok kültürde yeri olan saklambaç oyunun kurallarının neler olduğundan bahsedeceğiz.

Oyunda oyuncu sınırlaması yoktur. Bir takım oyunu değil, birliktelik oyunudur. Belirlenen yere seçilen kişinin gözlerini yumup belli bir sayıya kadar sayması sonucu, diğer oyuncuların saklanmasıyla başlar. Yuman kişi ebedir. Sayma işlemini bitirdikten sonra, sağım solum sobe, saklanmayan ebe, der.

Ebe, saklanan oyuncuları bulmaya çalışır. Ebenin saklanan oyuncuları doğru tahminle veya görerek sobelemesi gerekir. Sobelerken, sobelenen kişinin adı yüksek sesle söylenir. Saklanan son kişinin bulunmasına kadar oyun devam eder. Saklanan kişi, ebeye yakalanmadan yumulan yeri sobelemeyi başarırsa sonra sefer ebe olmaktan kurtulur.

Oyun uzun sürer, sobeleyen ve sobelenen oyuncular, saklanan oyuncuyu, elma dersem çık, armut dersem çıkma, şeklinde uyarır. Bu uyarı ebenin hareketlerine göre yapılır. Ebe, sobelediği kişinin ismini ve kim olduğunu şaşırırsa, oyuncular saklandıkları yerlerden, çanak çömlek patladı, diyerek çıkarlar ve ebe bir sonraki seferde de ebeliğine devam eder.

Saklambaç oyununda esas olan, ebenin yumduğu yerin adil bir şekilde kimseyi gözetlememeye uygun olması, ebenin doğru ve dürüst bir şekilde içinden sayma işlemini yapması, saklanan oyuncuların ebenin arkasında veya yanında bulunmaması gerekir.

Saklambaç oyunu, farklı yörelerde değişik isimlerle de oynanmaktadır. Dünyada birçok ülkede oynanan uluslararası bir oyun olan saklambaç, eskimeyen çocuk oyunlarından biridir. Nesiller boyu devam etmektedir.

Saklambaç Oyununun Kuralları Nelerdir Kısaca Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir