Sağlık Varlıktan Yeğdir Atasözünün Anlamı

sağlık, insanların ruhen ve bedenen iyi olma durumudur. İnsanlar hem ruhen hem de bedenen iyi olduklarında sağlıklı olduklarını ifade edebilirler.

Sağlık, bütün insanların hayatında önemli bir yer tutmaktadır. İnsanlar ancak sağlıklı olduklarında çalışabilirler, okuyabilirler ya da topluma faydalı işlerde bulunabilirler. sağlıklı olmayan bir insan, ne kadar zengin de olsa malından mülkünden vazgeçer çünkü sağlık en önemlisidir ve sağlık yok ise ne paranın ne pulun hiç kimse için hiç bir önemi yoktur.

Sağlık varlıktan yeğdir atasözü de aslında yukarıda belirttiğimiz hususları ifade etmek için kullanılan bir atasözüdür. Sağlık varlıktan yeğdir derken aslında sağlık varlıktan daha önemlidir. Eğer bir insanın sağlığı yerinde ise yani eğer bir insan sağlıklı ise çalışır çabalar ve varlığını kendi kendine yapar ancak sağlık şartları el vermediği sürece, sağlığı izin vermediği sürece ne çalışabilir ne de varlık yapabilmek için çaba gösterebilir. Zaten bir de şöyle bir nokta var ki; insanın sağlığı olmadıktan sonra varlığını yiyecek ya da varlığını harcayacak enerjiyi kendilerinde bulamazlar. Bu nedenle sağlık herkes için önceliklidir hatta insanların hayatlarında en önemli sağlık olmalıdır.

Belirttiğimiz gibi eğer bir insan sağlıklı olmadığımız sürece sahip olduğumuz hiç bir varlığın bir önemi yoktur. Çünkü insanlar sağlıkları olmadığı süre sahip oldukları varlıkların tabir-i caizse keyiflerini bile çıkaramazlar. Bu nedenle sağlık varlıktan yeğdir diyebiliriz.

kspor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir