Sağlık Neden Önemlidir

Sağlık, bir insanın hem beden olarak hem de psikolojik yani ruhsal olarak kendini iyi hissetmesi yani iyi olması halidir. İnsanlar beden olarak sağlıklı olsalar da bazen psikolojik olarak iyi değillerdir ve bu durum da o insanların sağlıklı olduğunun bir göstergesi değildir. Çünkü sağlıklı olmak demek insanların sadece bedenen sağlıklı olması demek değildir.

Herkesin dilinde “Her işin başı sağlıktır.” diye bir söz dolaşmaktadır. Aslında bu söz tam da sağlığın bizim için önemini ifade etmektedir. Sağlıklı olmayan bir kimse çevresine ne kadar faydalı olabilir ki? ya da ne kadar çalışabilir? Bulunduğu mesleki pozisyonda ne kadar çaba gösterebilir? Sağlıklı olmadığı sürece bir insanın bunları yapması hiç de kolay değildir.

İnsanlar, her işin başının sağlık olduğunu bilincine vardığında önceliği sağlıklarına verirler çünkü bilirler ki sağlık olmadığında hiç bir şeyin anlamı yoktur ve akla gelebilecek her şeye sahip olsalar bile aslında sağlıklı olmadıkları için hiç bir şeye sahip olmadıklarını bilirler.

Bazı insanlar da bedenen oldukça sağlıklıdır ancak psikolojik olarak hastalardır yani bir depresyon durumu ya da bir bunalım söz konusu olabilir ya da herhangi bir sorunlarından dolayı düşünce yoğunlukları olur. Aslında böyle bireylerde sağlıklı sayılmazlar çünkü dediğimiz gibi bedenen çok sağlıklı olan insanlar ruhsal olarak hasta olabilirler yine bu durum da onların her alanda verimli olmalarını etkileyebilir. Bu yüzden de sağlık her şeyden önemlidir diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir