Pankreasın Görevleri Nelerdir

Pankreas Vücudumuzda Ne İşe Yarar, Pankreasın Görevleri Nelerdir

Yaprak görünümünde bir bez olan pankreas mide ile on iki parmak bağırsağı arasında yer almaktadır. Sindirim enzimlerini açık bez olarak on iki parmak bağırsağına dökmektedir.

Pankreas açık bez hali ile ise “insülin” ve “glukagon” hormonlarının salgılanmasını sağlar. Bu hormonlardan hücrelere kandan geçecek olan glikozu hızlandırır. Bu sayede kandaki şeker oranı azalmaktadır. Glukagonun görevi ise karaciğerde depolanmış olan glikozun kana geçmesini çabuklaştırmaktır.

Bazı kişilerin beta hücreleri insülin salgılamakta yersiz kalabilmektedir. Böyle durumlarda hücreler için gerekli olan hücrelere geçemez ve bu da kandaki glikoz konsantrasyonunu arttırır. Bu da şeker hastalığına sebep olmaktadır. Şeker hastası olan kişilerde ihtiyaç duyduğu glikozu kandan temin edemeyen hücreler yapılarında bulunan proteinleri karbonhidratlara çevirirler. Bu nedenle hasta kilo kaybeder. Kanda fazla miktarda bulunan şeker ise idrar yolu ile dışarı atılır. Bu sebeple hastalığın en önemli belirtisi idrarda şeker çıkmasıdır. Hastalığın büyük ihtimalle kalıtsal olduğu düşünülmektedir.

Pankreasın Görevleri Nelerdir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir