Otobiyografi Nedir Özellikleri Nelerdir Kısaca

s4

Bu yazımızda otobiyografi nedir özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Otobiyografi, biyografi türünün yazarın kendisinin yazmasıdır. Kişinin kendi başından geçen olayları kendinin yazmasına otobiyografi denir. Bunun belli kuralları vardır. Bu kurallar anı türünden farklı olarak oluşmuştur.

Otobiyografide, olaylar kronolojik bir sırayla aktarılır. Doğumdan ölüme kadar başı ve sonu belli bir hayat çizelgesi ele alınır. Kişi yaşadığı olayları şahitler göstererek anlatır. Bu şahitler kişinin yakın çevresinden ya da sosyal çevresinden olabilir.

Siyaset, sanat, spor alanında ünlü ve başarılı kişilerin başından geçen başarı hikâyelerinin, hüzünlü anların nedenini, nasıl gerçekleştiğini ve sonucunu ayrıntılı bir şekilde anlatması otobiyografinin ana konusudur.

Otobiyografi sübjektiftir. Yani öznel kabul edilir. Bu nedenle tarafsız olduğu düşünülemez. Yine de tarafsızlık adıyla yazılan ve gerçeklere bağlı kalınan metinlerdir. Anılar otobiyografinin bir parçası olabilir. Çünkü otobiyografide bir düşünce sistemine göre konu aktarılırken, anıda bir durum – kesit ilişkisi vardır.

Otobiyografide, kişi ailesinden, çocukluğundan, gençliğinden, eğitim ve öğretim hayatından, mesleğinden, önemli görüp katıldığı çalışmalardan, ayrıca ders aldığı kişilerden, mesleğinin özelliklerinden bahseder. Bu nedenle otobiyografi öğretici ve eğiticidir.

Otobiyografide, anlatılan konular tarihsel gelişimin göz önünde bulundurulmasıyla aktarılırken, bilgiler belgelere de dayandırılır. Bu nedenle yer yer ciddi bir anlatımın olduğu metinlerdir. Otobiyografide bahsi geçen konular tek tek de ele alınabilir. Toplu bir biçimde okuyucuya da sunulabilir.

Otobiyografinin en değerli olduğu alanlar edebiyat, siyaset ve sanat alanlarıdır. Yazarın yaşadığı döneme de ışık tutmasını sağlar. İnsanların dönemleri göz önünde bulundurması için bir kaynak oluşturur.

Otobiyografi Nedir Özellikleri Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir