Onuncu Yıl Nutkunun Özeti Ve Konusu

p7

Bu yazımızda 1933 yılında Cumhuriyet’in 10. yılında yayınlanan nutkun konusundan kısaca bahsedeceğiz.

Onuncu Yıl Nutku, Atatürk tarafından okunmuştur. Cumhuriyet’in ilanın onuncu yılında, kutlamalarda halka hitaben dile getirilen nutukta, son onbeş yılın kısa bir muhasebesi yapılmakla birlikte, Türk Milleti’nin özelliklerin ve Cumhuriyet’in kurucu ve yönetici ideallerinden bahsedilmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk onuncu yıl nutkuna Türk Milleti diyerek başlamakta ve Milli Mücadele dönemine atıfla son onbeş yılın vaziyetini çizmektedir. Cumhuriyet’in onuncu yıla ulaşmasını ise halkıyla paylaşmaktadır.

Nutkun devamında Yurttaşlarım, diye devam eden Atatürk, tarihe geçen sözler sarf etmiştir. Bunlardan biri, “Az zamanda çok büyük işler başardık.” sözüdür. Daha sonra Cumhuriyet’in, halkın ortaya koyduğu en büyük eser olduğundan bahsederek ona sahip çıkılmasını nasihat etmektedir.

Milli birlik ve beraberliğe değinerek, Türk ordu ve kültürüne övmüştür. Türk Milleti’nin sabırlı, azimli bir şekilde yoluna devam etmesini söylemiştir. Tarihe geçen “Yüksek Türk Kültürü”nden bahsetmiş, muasır medeniyet seviyesinin en temel hedef olduğundan konuşmuştur.

Milletin refah seviyesinin yükseltilmesi için, daima teyakkuz halinde olmasını ve asrı takip ederek berrak zihinlerle bu yolda yürünmesini tavsiye etmiştir. Türk Milleti’nin her işin üstesinden gelecek yüksek bir karakterde olduğundan bahsederek tarihe geçen “Türk Milleti çalışkandır. Türk Milleti zekidir.” sözlerini sarf etmiştir.

Onuncu yıl, Cumhuriyet’in kök salmasında ve yerleşik bir sisteme dönüşmesinde bir dönüm kabul edilmiştir. Marşlarla kutlanmıştır. Cumhuriyet’in on yıllarca sürmesi için köklü değişiklikler yapılarak devam edegelen süreçte, yenilikçi çağdaş anlayışlar benimsenmiştir.

Onuncu Yıl Nutkunun Özeti Ve Konusu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir