Oltu Taşı İşlemeciliği Hangi İlimize Aittir Nasıl Yapılır?

c8

Bu yazımızda oltu taşı işlemeciliği hangi ilimize aittir nasıl yapılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemiz yeraltı ve yerüstü kaynaklarının zenginliği açısından, coğrafik konumunun avantajıyla ve iklim çeşitliliklerinin farkıyla oldukça bereketlidir. Hemen her bölgemizde farklı bir tarım, maden işletmeciliği yapılmaktadır.

Yöresel olarak ve şehir şehir her yerin kendine özgü meşhur ettiği bazı değerler vardır. Bu değerler gelenek ve göreneklerin etkisiyle ve örf ve adetlerin yaşatılmasıyla nesilden nesle aktarılarak bir meslek haline de gelmiştir.

Oltu taşı, Erzurum’a aittir. Erzurum’da çıkarılır. Orada işlenir, sağlıkta, ticarette, kültür ve sanatta sıkça kullanılır. Oltu taşı değerli bir taş türüdür. İnsanlar bu taşı çıkarırlar ve çeşitli teknik işlemlerden geçirerek işlenmeye hazır hale getirdikten sonra özellikle yöre insanı el oymacılığı yaparak bu taşı işlemektedir.

Oltu taşından teşbihler yapan insanlar, Erzurum’un tanıtılması için bu değeri kullanmaktadır. Bilimsel olarak bir karbon bileşeni olan oltu taşı, siyah, sarı, yeşil, kahverengi olabilir. Ziynet eşyası yapımında kullanılır. Kolay işlenebilir olması sosyal hayatta kullanımını arttırmıştır.

Oltu taşı işlendikçe sertleşir, sertleştikçe ve kullanıldıkça parlar. Oltu taşı geleneksel olarak babadan oğula geçen bir işlemecilik kültürüyle oluşturur. Atölye eğitimlerinde usta çırak ilişkisi ön plandadır. Oltu taşının bilimsel kıymetinin yanında bu şekilde bir meslek olması da el sanatları açısından oldukça önemlidir.

Oltu taşı, Türkiye’nin Erzurum ilinde çıkarılan bir taş olarak bazı yörelere de ismini vermiştir. Türkiye’nin değeridir. İhracatı da yapılmaktadır.

Oltu Taşı İşlemeciliği Hangi İlimize Aittir Nasıl Yapılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir