Okumak İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c16

Bu yazımızda içinde okumak fiili olan ve okumak ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız insani ihtiyaçların giderilmesinde söz sahibi olarak gözlem ve deneyimlerinden yararlanarak bir takım nasihat edici ve ders verici sözler söylemişlerdir. Bu sözler atasözleri olarak bilinir.

Okumak insana değer katan bir şeydir. Okumak, eğitim görmek, öğrenmek, bilgi edinmek insan için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

Bazı atasözleri de okumanın öneminden ve toplumdaki yerinden hareketle diğer önemli konularda yol gösterici ve ders verici bir yansıma anlamı taşımaktadır.

Okumak ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Benim oğlum bina okur, döner döner bir daha okur. : Çok bilmek ve çok okumak sonucunda bir yere varamayan insanlar için kullanılan atasözüdür.

Çok okuyan değil, çok gezen bilir. : Okuyan insanın gezen insandan daha az tecrübeli olduğunu anlatan atasözüdür.

Okumayı sevmeyene dokuz hoca gelse azdır. : Okuyup, eğitim almak ve bir şeyler öğrenmek derdinde olmayan insana ne kadar yardımcı olunsa azdır, diye ders veren bir atasözüdür.

Kişi bildiğini okur. : İnsanın, hiçbir düşünce ve tavsiyeye uymadan kendi düşünceleri doğrultusunda hareket ettiğini anlatan atasözüdür.

Cami ne kadar da büyük olsa imam yine bildiğini okur. : İnsanların çevresindeki insanlardan etkilenmeyerek kendi düşüncesi doğrultusunda yaşadığını ve kararlar verdiğini anlatan atasözüdür.

Düşman düşmana gazel okumaz. : Düşmanın tabiatı kötülük etmektir diye nasihat eden atasözüdür.

Okumak İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınız Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir