Okuldan Korkan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır

Okulların açılması ile birlikte özellikle küçük sınıflarda ve ilk defa okula başlayan çocuklarda okul korkusu çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum hem velileri hem de öğretmenleri oldukça fazla rahatsız etmektedir. Peki, okul korkusunun aşılabilmesi için yapılması gerekenler nelerdir, bu sorun nasıl aşılabilir? İşte size öneriler:

kkorku

1.Çocuk fiziksel olarak bir rahatsızlığı olduğunu söylüyorsa onu öncelikle bir doktora götürmelisiniz.

2.Okulundan, öğretmeninden, arkadaşlarından ve sınıfından şikayet ediyorsa okulu ziyaret ederek bu durum gerçek olup olmadığını kontrol edin.

3- Onu korkularını anlatması için cesaretlendirin. Aynı şekilde okulda başına bir şey geldiğinde kimlerden yardım isteyeceği konusunda bilgilendirin.

4- Düzenli şekilde okula devam etmesini sağlayın. Bu konuda kesinlikle taviz vermeyin. Çok ısrar etse de gerekirse sınıfına kadar onu götürün ve sırasına yerleştirdikten sonra sınıftan çıkın.

5- Her şeyi yapmanıza rağmen içinden çıkılamayacak kadar zor bir durum ile karşı karşıya iseniz onu kademeli olarak alıştırmayı deneyin. Önce bir iki saat, sonra yarım gün, ardından da tam gün okulda kalmasını sağlayın.

6- Okula gittiği ve sorun çıkarmadığı günler için onu ödüllendirmeye çalışın

7-Kararlılığınızdan kesinlikle taviz vermeyin. Eğer bir gün bile onun isteği doğrultusunda hareket ederseniz sorunun daha da büyüyeceğini unutmayın. Problemin içinden çıkamadığınızda öğretmen, okul idaresi ve rehberlik servisinden yardım istemeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir