Okulda Uyulması Gereken Temizlik Kuralları Nelerdir?

c6

Bu yazımızda okulda uyulması gereken temizlik kuralları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Temizlik insani bir ihtiyaçtır. Bu nedenle insanın olduğu her alanda temizlik şarttır. Temizlik insanların dikkat edeceği ve üzerinde duracağı bir olgudur. Temiz olmak, sağlıklı olmanın ilk şartıdır. Temiz olan alanlarda insani faaliyetlerin sürdürülebilir olması kolaylaşır.

En çok temiz tutulması gereken yerler en çok kullanılan alanlardır. Bu alanlar insanların ortak kullandıkları yerlerdir. İşyerleri, hastaneler, okullar bu yerlerin başında gelir. Okulda da uyulması gereken temizlik kuralları vardır.

Öncelikle uyulması gereken temizlik kuralı, kişinin öz bakım ihtiyaçlarından banyo temizliği denilen el, ayak bakımı, saç bakımı ve vücut bakımının yapıldığı temizliktir. Bununla beraber kılık kıyafetin özenle giyinilmesi ve temiz tutulması da kişisel bir temizlik olarak okulun temiz görünümüne katkı sağlar.

Okulun bina ve çevre olarak temiz tutulmasındaki kurallar, okuldaki ortak kullanım alanlarının sınıfların, tuvaletlerin, koridorların, varsa spor salonlarının, yemekhane ve yatakhanelerin, kantin alanlarının temiz kullanılması ve tutulması gerekir.

Bu nedenlerle öğrenciler başta olmak üzere bütün okul çalışanlarının da çevrelerini temiz tutmaları gerekmektedir. Ayrıca temiz kullanım açısında periyodik temizlik faaliyetlerinin yönetim tarafından idare edilmesi gerekir.

Öğrencilerin çevre temizliği bilincinin oluşması için seminerler ve dersler verilmelidir. Bahçenin temizliği için belirli noktalara çöp kutuları yerleştirilmelidir. Bu kutular periyodik zamanlarda boşaltılmalıdır. Tuvaletler de de mutlaka çöp kovaları olmalı, suyun israf edilmeden kullanımı denetlenmelidir.

Bina içerisinde koridorlarda geri dönüşüm kutuları bulunmalıdır. Öğrenciler binaya zarar vermemelidir.

Okulda Uyulması Gereken Temizlik Kuralları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir