Öğretmenler Günü İle İlgili Kompozisyon

p14

Bu yazımızda öğretmenler günü ile ilgili bir kompozisyon hazırlayacağız.

24 Kasım 1928’de Mustafa Kemal Atatürk’ün millet Mektepleri tarafından Başöğretmen kabul edilmesinin ardından, 1981’den beri her 24 Kasım Türkiye Cumhuriyeti için öğretmenler günüdür.

Dünyanın farklı ülkelerinde farklı tarihlerde kutlanan bugün, başta öğretmenler olmak üzerine herkes için önemli bir gündür. Öğretmenlik mesleği bizim toplumumuzda kutsal bir meslektir. Çünkü muhatabı insan olan her meslek kutsal kabul edilmiştir.

İnsanın daha küçük yaşlarda, dünya görüşüne sahip, ufuk çizgisi geniş, adil, nazik, merhametli ve vicdanlı bir birey olması için teslim edildiği yer öğretmendir. Öğretmen, fedakârdır, cefakârdır. Sosyal statüyü yerle bir eden bir anlayışa her yere ve herkese eğitim hakkını sırtına taşıyan bir insandır.

Öğretmenlerin senede bir gün hatırlanması yetmez. Fakat böyle günler semboliktir. Bir gün hatırlanması hiçbir gün unutulmaması niyetiyle yapılır. Öğretmenler insan hayatının her anında vardır. Çünkü eğitim uzun yıllar sonucunda meyvesini veren bir olgudur. Bu nedenle öğretmenler o meyvenin meyve olabilmesi için tohumlar ekerler, sulamalar yaparlar.

Öğretmenler, saygındır, değerlidir. Emanetçi gibi değildir. Can taşır. Canlar taşır. Canan olur, yardım eli olur. Öğretmen, öğrencinin ve hatta velinin sığınağı gibidir. Dert ortağıdır. Öğretmenin günü olsun. Öğretmenin hatırı da bilinsin. Öğretmenler günü değerli bir gün olsun fakat sıkışmış, sıkıştırılmış bir gün olmasın. Öğretmenlerin değerini anlamak, bilmek bir günle olacak iş değildir.

Öğretmenler, sosyal toplum kültürlerinin mimarlarıdır. Bir gün değil her gün hatırlanmalıdır.

Öğretmenler Günü İle İlgili Kompozisyon Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir