Ögretici Metinler Ve Özellikleri

Bu yazımızda öğretici metinlerin ne olduğuna ve özelliklerine kısaca değineceğiz.

Öğretici metinler; Okuyucuyu bir konu üzerinde aydınlatan yazınsal eserlerdir. Bu yazılar sayesinde fikirler okuyucuya ulaştırılır.Okuyucu konu üzerinde tam bir fikire sahip olur.

Öğretici metinlerden bazıları mektup, otobi­yografi, biyografi, anı, röportaj, gezi yazısıdır. Bu tarz eserler hem günlük hayattan hem de hayat tecrübelerinden faydalanılarak yazılır.

Bu öğretici metinlerin birde düşünce  esaslı olanları vardır. Bunlar ise makale, fıkra, deneme, eleştiri yazılarıdır

Öğretici metinlerde üsluptan ziyade anlam önemlidir. Konular tüm gerçekliğiyle ele alınır. Yazar nasıl söy­lediğinden çok ne söylediğine önem verir.

Öğretici metinlerde konu sade ve açık bir biçimde ele alınır. Mecazlı ve sanatlı söyleyişlere pek yer verilmez. Bu öğretici metinlerde günlük hayattaki konular anlatılır.

Metne yansıtılan gündelik yaşam tüm çıplaklığıyla ele alınır. Konular doğru bir şekilde işlenmesi çok önemlidir. Bu tür eserlerin güvenilirliğinin ispatlanması için somut belgelere de sık sık yer verilir.

Bu yazınsal türde hedef okuru ispatlı kaynağından bilgilendirmektir. Bu yüzden de bu tarz öğretici türlerde açıklayıcı ve tartışmacı anlatım kullanılır. Aynı zamanda tanımlama, tanık gösterme, örnekleme, sayısal ve bilimsel veri­ler şeklinde anlatımı kuvvetlendirme şekilleri kullanılır. Bu tarz eserler giriş, gelişme, sonuç bölümlerinden meydana gelir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir