Nurullah Ataç Hayatı Ve Eserleri Kısaca

p8

Bu yazımızda Türk Edebiyatı’nın önemli şahsiyetlerinden biri olan Nurullah Ataç’ın hayatından ve eserlerinden bahsedeceğiz.

Nurullah Ataç, 21 Ağustos 1898 yılında İstanbul Beylerbeyi’nde dünyaya gelmiştir. Babası öğretmendir. Kendisi ilkokuldan hemen sonra 4 yıl Mekteb-i Sultani’de eğitim görmüştür. Fransızca öğrenmek ve öğrenimini tamamlamak için İsviçre’ye gitmiştir. 1919 yılında İstanbul’a dönen Nurullah Ataç, Darulfünun’a yazılmıştır. Vefa, Üsküdar, Nişantaşı başta olmak üzere İstanbul’un ve Türkiye’nin birçok yerinde öğretmenlik yapmıştır.

Çeşitli yüksekokul ve üniversitelerde de öğretmenlik yapan Nurullah Ataç, meslek ömrünün sonuna doğru cumhurbaşkanlığında çevirmen olarak da görev almıştır.

Yazı hayatına şiir yazarak başlamıştır. O dönemde Yahya Kemal Beyatlı’nın başında bulunduğu Dergâh Dergisi’nde şiirleri yayınlanmıştır. Nurullah Ataç, deneme ve eleştiri türünde telif ettiği eserlerle meşhur olmuştur.

Batı modernizmini ve demokrasisini yerleşik hale getirmek için kültür ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini savunmuştur. Kendine has bir üslubu olan yazarın, dil konusunda da geleneğe bağlı kalarak yenilikçi bir tavır ortaya koyduğu görülmüştür.

Deneme ve eleştirileriyle birçok kişiye ilham kaynağı olmuştur. Dönemin cesur kalemleri arasında yer alan Nurullah Ataç deneme türünde Türk Edebiyatı’nda adından sıkça söz ettirmiştir. Nurullah Ataç 1957 yılında Ankara’da hayatını kaybetmiştir.

Günlerin Getirdiği, Karalama Defteri, Sözden Söz, Diyelim, Ararken gibi eserleri mevcuttur. Ayrıca kendisiyle yapılan söyleşiler de kitaplaştırılmıştır. Dergi yazıları ise ayrıca bir kitap halinde basılmıştır. Eserleri günümüzde hala okunmaktadır.

Nurullah Ataç Hayatı Ve Eserleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir