Mutluluk İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c5

Bu yazımızda insanların en çok ihtiyaç duyduğu bir duygu olan mutluluk ile ilgili olarak atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız insanları doğrudan veya dolaylı yönden etkileyen her duygu, düşünce ve davranış biçimini uzun yıllar içinde gözlemleyip, deneyim haline getirerek bu konularda özlü sözler söylemiştirler. Atalarımızın bu şekilde söylediği sözler atasözleri olarak kuşaktan kuşağa aktarılarak gelmiştir.

Atasözleri bir konunun, gerçek anlamıyla ya da gerçek anlamından hareketle bağlantılı bir konuda ele alınması sonucu nasihat eden ve ders verici sözlerdir.

Mutluluk ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Ak gün ağartır, kara gün karartır. : Mutlu ve moralli bir an insanın bütün hayatının mutlu geçeceği duygusunu verir. Üzüntülü, sıkıntılı bir an insanın bütün hayatının üzüntülü ve sıkıntılı geçeceği duygusunu verir, diye nasihat eden atasözüdür.

Çam sakızı çoban armağanı… : İnsanların en ufak iyiliklerle bile mutlu olabileceğini anlatan atasözüdür.

Ek tohumun hasını, çekme yiyecek yasını. : Mutlu olmak için bir takım bedeller ödemenin ve fedakârlıklar yapmanın gerektiğini anlatan atasözüdür.

Kötü söyleme eşine, ağu katar aşına. :  İnsanların yakın ilişkiler kurmak zorunda olduğu kişilerle iyi geçinmek zorunda olduğunu ve ancak mutluluğun böyle sağlanacağını anlatan atasözüdür.

Ne ekersen onu biçersin. : İnsanların nasıl davranırlarsa o şekilde muamele göreceğini anlatan, iyi davranan insanın mutlu, kötü davranan insanın mutsuz bir hayat süreceğini ifade eden atasözüdür.

Bir çiçekle bahar olmaz. : İyi şeylerin devamlılığı olmadığı sürece insana mutluluk getirmediğini anlatan atasözüdür.

Mutluluk İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir