Mizan Ahiret Ve Lehf-i Mahfuz Nedir

Bu yazımızda kısaca Mizan, Ahiret ve Lehf-i Mahfuz kelimelerinin anlamlarını ele alacağız. Sizlerde bu kelimelerin anlamlarını merak ediyorsanız mutlaka yazımızı okuyunuz.

Mizan; İslam dininde ahirete ilişkin bir kelimedir. Mahşer gününde kişilerin dünya hayatında yaptıklarının hesabı görülmesinin ardından herkesin amellerinin tartılacağı ölçüleceği ilahi adalet terazisi olarak adlandırılır. Ancak tartının nasıl olduğu konusunda bir kesinlik bildirilmemiştir. Ancak bir tek şu söylenmiştir ki; dünya hayatındaki tartılarla hiçbir alakası yoktur. Sözcük anlamı da tartıdır. Mizan sözcüğü Kuran-ı Kerim’de Enbiya Suresi 47. ayet ve Mü’minun Suresi 102-103. ayetlerde anılmıştır.

Ahiret; İslam dininde ahiret kişinin ölümünün ardından insanların tekrar dirilmesi ve artık sonsuza kadar yaşam sürmesini ifade eden bir sözcüktür. Ölümün ardından tekrar dirilme ve artık sonsuza kadar yaşamayı ifade eden hayata ahiret hayatı denir. Kişi dünyada bu hayatında rahat olmak için dinin gerekliliklerini uygular.

Levh-i mahfuz; Kişinin hayatında geçmişteki olmuş olayların ve gelecekte olacak olayların, bütün anların Allah tarafından yazılı her şeyin daha önceden takdir edilmesidir. Rabbimizin biz doğmadan bunları bilmesi ve takdir etmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir