Misafir İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c9

Bu yazımızda sosyal ilişkilerimizi kuvvetlendiren faaliyetlerden biri olan misafirlik ve misafir ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri, atalarımızın uzun yıllar boyunca yaptığı gözlemlerden ve edindikleri tecrübelerden doğmuş sözlerdir. Bu sözler nasihat edici ve ders vericidir. Eğitici ve öğretici yanları vardır. Ağızdan ağza aktarılsa da yazılı hale getirilmiştir.

Sosyal hayatımızın şekillenmesinde de önemli bir rolü olan atasözlerimiz, insanlığı ilgilendiren her alanda karşımıza çıkmaktadır. Atasözleri yöresel deyiş farklılıkları içerse de anlamları pek değişmemektedir. Misafir, herhangi bir mekânda ağırlanan arkadaş, akraba ve dostlar gibi ya da tanışmakta olduklarımız gibi kişilere verilen isimdir. Misafirlik, ziyaret amacı güden kısa muhabbetlerdir.

Misafir ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Misafir kısmeti ile gelir. : Yokluk içinde de olsa insani ilişkilerin devam etmesi gerektiğini anlatan ve insana değer verip manevi anlamda kişiyi yücelten bir atasözüdür.

Misafir, misafiri istemez, ev sahibi ikisini de… : Misafir bütün hizmetlerin kendisi için yapılmasını istedikçe kendi gibi gelen olmasını istemez buna karşılık ev sahibi de rahatsız olur ve hiç kimseyi ağırlamaz, anlamında nasihat eden atasözüdür.

Misafirlik üç gündür. : Uzun süren ziyaretler, ev sahibine zorluk ve sıkıntı doğuracağında, misafirin kısa sürede ziyaretini yapıp gitmesi gerektiğini anlatan atasözüdür.

Misafir umduğunu değil bulduğunu yer. : Bir yere ziyaret için gidildiğinde özel hizmet beklenmez, ev sahibini zora düşürecek şeylerin yerine elde avuçta ne varsa paylaşılması gerektiğini anlatan bir atasözüdür.

Misafirin umduğu ev sahibine iki öğün olur. : Ziyarete giden kişinin, beklediği hizmet ve yemek ikramı, ev sahibini zor durumda bırakacak kadar donanımlı olmamalıdır, diye nasihat eden atasözüdür.

 

Misafir İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir