Milli Cemiyetlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

c5

Bu yazımızda milli cemiyetlerin ortak özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarından memnun olmayan İtilaf Devletler ve İttifak Devletleri’nin bir kısmı yeniden güç dengesi kurma mücadelesine girişince, zayıflayan Osmanlı Devleti’nin Anadolu topraklarında işgal girişimleri baş göstermişti.

Milli Mücadele dönemi olarak tarihte yerini alan yıllarda özellikle Mondros Ateşkesi Antlaşması’na karşı olarak yerleşik sivil halk tarafından direniş grupları kurulmuştur. Bu gruplar daha sonra tek çatı altında birleştirilmiştir.

Sivas Kongresi ile Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti olarak şekillenen direniş örgütü, vatanın bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlık mücadelesi için ortaya çıkmıştır. Bağımsız hareket eden örgüt, milli birlik ve beraberlik duygularının kabarmasında ve yeniden oluşmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

Milli Cemiyetler’in bütün yardım ve dayanışması halk tarafından organize edilmiştir. Bu nedenle halk kendi imkânlarıyla kendi memleketlerini yer yer çıplak elle, yer yer atlı birliklerle savunmuşlardır. Bağımsızlık ve Milliyetçilik duygularıyla hareket edilmiştir.

Milli Cemiyetler, birçok zararlı cemiyetlerle mücadele haline girmiştir. Burada Milli Cemiyetler’in ortak özelliği olarak vatanın bölünmez bütünlüğü algısı ön plana çıkmıştır. Ermeniler, Yunanlar, Rumlar eski imparatorlukların ve devletlerin bakiyesi olduğunu iddia ederek Anadolu’ya saldırınca Milli Cemiyetler topyekûn bir milli refleksle işgal girişimlerini savuşturmuştur.

Milli Cemiyetler’in en önemli özelliği yerli ve milli olmasıdır. Anadolu halkı, gücünü, kuvvetini, birlik ve dirliğini bu cemiyetler etrafında örgütlenerek bir kez daha göstermiştir.

Milli Cemiyetlerin Ortak Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir