Milli Bağımsızlık Ve Milli Egemenlik Nedir Kısaca

s14

Bu yazımızda tarih boyunca gündemlerden düşmeyen milli bağımsızlık ve milli egemenlik kavramlarının ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz.

Tarih boyunca Türk Milleti’nin kaderi egemenlik ve bağımsızlık kavramları etrafında şekillenmiştir. Milli Mücadele döneminde Anadolu topraklarının düşman devletler tarafından işgale uğraması, milleti bu kavramlar etrafında toplanmasına sebep olmuştur.

Bir kez daha milli bağımsızlık ve egemenlik kavramları Türk Milleti’nin gündemine girmiştir. Egemenlik, halkın belli bir grup, zümre veya sınıf tarafından değil doğrudan kendini temsil etme ve tahkim etme kararıdır. Egemenlik, kayıtsız ve şartsız olarak milletin eline teslim edilmiştir.

Bu egemenlik algısı ve düzeni zamanla gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. Tek partili sistemde oldukça hissedilmemesine rağmen çok partili sisteme geçişle ülkede egemenlik duyguları yeniden canlanmıştır. Egemenlik, milletin kendini doğrudan ve adil bir şekilde temsil etmesiyle sağlanmaktadır.

Milli bağımsızlık duygusu, bir fikir hareketine dönüşerek vatan ve namusu savunma ve koruma anlamı içermektedir. Bağımsızlık özgürlükçü, adil, eşitlikçi bir anlayışla inşa edilmiştir. Hiçbir devletin, kurumun, sınıfın, grubun ve zümrenin boyunduruğunu kabul etmeyen tamamen milli ve manevi duygulardan beslenen bağımsızlık anlayışıyla vatanı müdafaa etme şuuru birleşmiştir.

Bağımsızlık, esareti ve zulmü kabul etmeme olgu olarak belirmiştir. Bu nedenle bağımsızlık, her milletin hakkıdır. Çünkü milli birlik ve beraberlik duyguları bağımsızlık ve egemenlik kavramlarıyla şekillenmektedir. Milli bağımsızlık ve milli egemenlik, dışarıdan ve içeriden hiçbir yabancı unsuru barındırmaz ve ortaya çıkartarak bertaraf eder.

Milli Bağımsızlık Ve Milli Egemenlik Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir