Miladi Takvime Geçilmesinin Nedenleri Neler Olabilir?

s17

Bu yazımızda Miladi Takvim’e geçilmesinin nedenlerinin neler olabileceğinden bahsedeceğiz.

Cumhuriyet’in kurulmasıyla siyasi ve idari alanda birçok inkılap yapılırken sosyal hayatta da inkılaplar yapılmaktaydı. Takvimin değiştirilmesi ise hem siyasi hayatı hem de sosyal hayatı ilgilendiriyordu.

Osmanlı Devleti, Hicri Takvim kullanmaktaydı. Hicri Takvim, ayın hareketlerini esas alan bir takvimdir. Güneş hareketlerini esas alan takvimlerle gün farkları oluşturmaktadır. Mali takvim 1 Martı yılbaşı kabul etmekte ve Osmanlı’da kullanılmaktaydı. Osmanlı Devleti, devlet siyasi ve sosyal birçok takvim kullanmaktaydı. Bu çok uluslu bir devlet olmaktan kaynaklanan bir durumdur.

Tek uluslu devlet olma idealiyle takvim devrimi 1926 yılında yapılmıştır. Güneş esaslı, 12 aydan ve 52 haftadan oluşan Gregoryen Takvimi’nin kabulüyle bütün resmi ve sosyal işler idare edilmeye başlanmıştır.

Miladi Takvim’e geçişin amacı, bütün dünya devletleriyle aynı takvimi kullanmak isteğiydi. Avrupa başta olmak üzere hemen bütün dünyayla aynı zaman dilimine geçmek bir devrim olmuştu. Miladi Takvim’in gelmesiyle diğer takvimler de kullanımdan çıkartılmıştır.

Her alanda yapılan modernleşme ve çağdaşlaşma hareketleri zaman dilimi kullanımında da yapılarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş devlet olma idealine yaklaşılmaya çalışılmıştır.

Miladi Takvim’in diğer takvimlerle olan zaman farklılarının dezavantajları giderilmeye çalışılmıştır. Anlaşmalar, kararlar Miladi Takvim’e göre alınmaya başlanmıştır. Dünya’da Miladi Takvim’in yaygın olarak kullanılması, Türkiye’yi zorlamıştır. Hıristiyan Dünya’sının o günün şartlarına göre kalabalık olması Miladi Takvim’in yaygın olarak kullanılmasının sebeplerindendir.

Miladi Takvime Geçilmesinin Nedenleri Neler Olabilir Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir