Mikroskopik Canlılar Nelerdir

Bu yazımızda kısaca mikroskopik canlıların neler olduğuna değineceğiz. Sizlerde bu konuyu merak ediyorsanız mutlaka yazımızı okuyun.

Mikroskopik canlılar; Çevremizde hayat süren ancak gözle görülmeyen canlıların genel adıdır. Bu türdeki canlıları, sadece mikroskop sayesinde görülebilmektedir. Bu amaçla bu ismi almışlardır. Bu bahsi geçen canlılar havada, karada, suda ve başka canlıların vücutlarında hayatlarını sürdürürler. Bu tip canlılar bazen fayda sağladığı gibi zararları da mevcuttur. Mikroskobik canlılar asla çıplak gözle ayırt edilemez.

Mikroorganizmalar tek hücreli ve  çok hücreli olarak ayrılabilir. Halk dilinde bu canlılara mikrop denilir. İşte bu tür organizmaların iki türü vardır. Bunlar;  hücresel yapı gösterenler ve hücresel yapı göstermeyenler  şeklindedir.  Hücresel yapı gösteren organizmalara; bakteriler, mantarlar, protistler örnek gösterilebilir.  Hücresel yapı göstermeyen organizmalara ise; virüsler, viroidler, prionlar örnek gösterilmektedir. Canlıların, bilimsel bir biçimde ayırt edilmesi kesinlik kazanmaz, değişebilir unsurlardır. Mikroorganizmalarla ilgilenen onları araştıran bilim dalının ası ise mikrobiyolojidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir