Mevlana Haftası İle İlgili Yazı

p2

Bu yazımızda fikir dünyasında yeni çığır açmış bir şahsiyetin adının verildiği bir hafta olan Mevlana Haftası ile ilgili bir yazı hazırlayacağız.

Her yıl Aralık ayının ilk hafta 2 -9 Aralık’ta idrak edilen Mevlana Haftası, büyük İslam mütefekkiri ve Anadolu’nun gönül coğrafyasının aziz mimarı Mevlana Celaleddin Rumi’nin dünya görüşünün öğretilerini anlamak, anlatmak ve yaşatmak için kutlanmaktadır.

Mevlana, 13. Yüzyıl münevverlerindendir. İslam’ı anlama ve yaşama konusunda birçok insana öncü olmuştur. Döneminde devlet büyüklerine nasihatler etmiş, siyaseti, sanatın, sosyal ve kültürel hayatın gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

Mevlana, dostumuz demektir. İnsanlığın dostu olarak, insani değerlerin yaşatılması ve dinin önündeki engellerin kaldırılması için çok çalışmış ve başarılı olmuş bir kişi olan Mevlana’nın öğretileri yüzyıllardır nesilden nesle aktarılarak bize kadar gelmiştir.

Mevlana, felsefesi itibariyle ahlak, maneviyat, gelenek ve göreneklere bağlı kalmak, dini değerlere sahip çıkmak, insani değerlerin yaşatılmasını sağlamak için başta çevresi olmak üzere birçok kişiyi etkilemiştir.

Mevlana’nın yaklaşık sekiz asırdır insanlığın önderlerinden biri olarak gösterilmesi, O’nun evrensel ve herkes tarafından kabul edilen insani değerlere sahip çıkmasıyla açıklanabilir. Merhamet, adalet, hürriyet, sevgi, saygı, vicdan üzerinde yoğunlaşan öğretileri birer eğitim metodu olarak okullarda öğretilmektedir.

Mevlana’nın ölümü bile sevgiliye kavuşmak olarak algılayıp düğün günü bilmesi, O’nun maksadının ne olduğunu ve ne uğruna öldüğünü açıklamaya yeter. Mevlana dünya görüşüyle insanlar için önder bir şahsiyet olarak daima gönüllerde yaşayan biri olacaktır.

 

Mevlana Haftası İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir