Meslek Seçimi Neden Hayatımızda Önemli Bir Yer Tutar?

İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler. Yaşadıkları hayat boyunca insanların hep bir istekleri, hayalleri ya da hep ileri bir zamana erteledikleri bir yaşam tarzları olur.

İnsanlar, gerçekleştirmeyi arzuladıkları hayalleri için yaşamları boyunca çabalarlar ellerinden geleni yaparlar. Kimi insanlar hayalleri için gece gündüz çalışırken kimi insanlar ise sadece yapabildiklerini yaparlar ancak hayalleri için ellerinden gelenin en iyisini yapmazlar ya da kendilerini bu kadar zorlamazlar.

Peki meslek seçimi hayatımızda neden önemlidir? Günümüzde bir çok öğrenci üniversitelere girebilmek için tabir-i caizse dişini tırnağına takıp çalışıyor bunun sebebi ise istediği üniversiteye girerek bir meslek sahibi olmak.

İnsanlar, tıpkı diğer hayalleri gibi hayatları boyunca ne iş yapacaklarını da düşünürler; karar verdikleri meslekler doğrultusunda üniversiteleri kazanmak için adeta birbirleri ile yarışırlar. Peki neden? Çünkü insanlar iyi bir yaşam standartlarında yaşayabilmek için iyi bir meslek sahibi olmak isterler. Bu nedenle zaten tüm insanlar için ya da insanların bir çoğu için meslek seçimleri hayati önem taşıyan bir karardır. Çünkü o birey, seçtiği o meslek sayesinde kendine bir hayat kuracak ve bu hayatın standartlarının ne kadar yüksek olacağı o mesleğin gelirine bağlı olacaktır. İnsanların yaşamlarında meslek seçiminin önemli olmasının en büyük nedeni bu iken aslında bir neden daha vardır; o mesleğe duyulan ilgi…

Bazı insanlar seçtikleri mesleğin geliri ile değil kendisine verdiği haz ile ilgilenir çünkü o mesleği yaparken o kişi mutlu olacaktır ve o zaman da hayattan zevk alacaktır.

Kısacası cevap verecek olursak meslek seçimi insanların hayatında önemli bir yer tutar. Bunun iki nedeni vardır; maddi kaygılar, gelecekteki hayatını güzel şartlarda idam ettirmek istemeleri ve o mesleğe hiç bir maddi kaygı duyulmadan ilgi duyulmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir