Meridyen Ve Paralel Nedir Kısaca Tanımı

s7

Bu yazımızda meridyen ve paralel nedir kısaca tanımı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Meridyen, Dünya’yı kutuplar boyunca ekvatora dik inen hayali çizgilerdir. İngiltere’nin Greenwich gözlemevinden geçen Meridyen, başlangıç olarak kabul edilir. Meridyenler Dünya’yı Doğu ve Batı olarak ikiye ayırır. 360 tane Meridyen vardır. Bunlardan 180 tanesi Doğu’da, 180 tanesi Batı’da yer almaktadır.

Doğu Meridyenleri ve Batı Meridyenleri olarak bilinen Meridyenler, derecelerinin başlangıçtan itibaren artmasıyla sadece kutuplarda kesişmektedir. Meridyen yayları olarak tanımlanan hayali çizgilerin uzunlukları eşittir. Aralarındaki mesafe ise Ekvator’da 111 kilometredir.

Meridyenler yerel saatlerin oluşmasında etkilidir. Her Meridyen arası yaklaşık 4 dakikadır. Güneş’in seyrinin 4 dakika içinde tamamlanmasıyla Meridyen geçilir. Meridyenler arası mesafe ve zaman kutuplarda sıfırdır.

Dünya geoit şekildedir. Ekvator kısmı hafif şişkindir. Ekvator, Dünya’nın çevresidir. Bu hayali çizgiyi kabul eden ve bu çizgiyi paralel olan çizgilerin, Dünya’nın ekseniyle yaptığı dik açının 90’a bölünmesiyle oluşturulur. Paraleller, 1 derecelik açılarla çizilir.

90 Kuzey, 90 Güney olmak üzere 180 Paralel vardır. Paraleller arası mesafe 111 kilometredir. Paraleller, Ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe kısalır. En uzun Paralel, Ekvator’dur.

Dünya üzerinde bu şekilde hayali çizgiler oluşturmanın, rota hesaplanmasında, hedef belirlemede ve adres bulmada kullanılan frekans sistemlerinin oluşmasında kullanılır. Yerel saat farklılıklarının da hesaplanmasında kullanılan bu sistemler insanların hayatını kolaylaştırmak için vardır. Bu nedenle Meridyen ve Paralel kavramları Coğrafya disiplininde öğretilmektedir.

Meridyen Ve Paralel Nedir Kısaca Tanımı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir