Komşuluk İlişkileri İle İlgili Kompozisyon

Bizim toplumumuzda komşuluk ve komşuluk ilişkilerine çok büyük önem verilmektedir. Komşuluk kavramı hem dinimizde hem de sosyal hayatımızda en fazla değer verilen konulardan bir tanesidir. Bizler ev almadan önce öncelikle komşularımızın nasıl olacağına dikkat ederiz. Bu durum günlük hayatta kullandığımız deyimlere bile yansımıştır.

Türk toplumunda komşuluk en az akrabalık kadar değerli bir kavramdır. insanlar komşuları ile sıcak ve sağlıklı ilişkiler kurduklarında toplumda yardımlaşma ve dayanışma kavramları gelişmektedir. insan zor duruma düştüğünde öncelikle komşusu yardımına koşmaktadır. Ancak günümüzde özellikle kalabalık şehirlerde kişilerin komşuluk ilişkileri her geçen gün zayıflamakta, bu ilişkiler selamlaşmadan öte geçememektedir. Ancak bu durum sosyal açıdan bakıldığında hiç de hoş ve sağlıklı bir durum değildir.

Peygamber efendimiz; komşusu aç iken tok yatan bizden değildir, demiştir. Bu söz dinimizde de komşuluk kavramının ve komşularla dayanışma içinde olmanın ne kadar önemli olduğunu bir ez daha göstermektedir. Bu nedenle komşularımız ile her zaman sıcak ilişkiler kurmamız gerekmektedir.

Komşuluk Kavramına Verilen Önem Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir