Komşuluk İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları

s1

Bu yazımızda sosyal hayatın gerekliliklerinden olan komşuluk ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri uzun yıllar sonunda, atalarımızın gözlem ve tecrübelerinden istifade ederek dile getirdikleri nasihat edici, ders verici ve yol gösterici özlü sözlerdir. Atasözleri, toplumun sosyal ve kültürel dokusunu oluşturan kadim sözlerden oluşur.

Nesilden nesle aktarılan bu sözler, genelde sözlü olarak ifade edilir ve sonradan yazıya aktarılmıştır. Atasözlerinin bölgeden bölgeye deyişleri değişse de anlamları aynı kalabilir. Atasözleri yazılı ve sözlü edebiyatın zengin diline de katkı sağlamaktadır.

Komşuluk ile ilgili atasözleri ve anlamları şu şekildedir:

Ev alma, komşu al. : İnsanların yaşadıkları yerleri değiştirirken öncelikle yeni yerleşecekleri yerin sosyal çevresine göre hareket etmeleri gerektiğini ve yardımlaşma ve dayanışma kavramlarının ilk düşünülmesi gereken şeyler olduğunu anlatmaktadır.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır. : İnsanların sosyal hayatlarındaki iletişim, yardımlaşma ve dayanışma oluşturma ihtiyaçlarına karşın evlerinin en yakınında bulunan diğer insanlarla sürekli etkileşim halinde olup, birlik ve beraberlik içinde yaşamaları gerektiğini anlatan bir atasözüdür.

Komşuda pişer, bize de düşer. : Toplum hayatı içinde insanların yedikleri, içtikleri veya giydikleri başta olmak üzere birçok maddi ve manevi olguların paylaşılmasını ve yardımlaşması nasihat eden bir atasözüdür.

Kötü komşu insanı mal sahibi eder. : Paylaşmayı ve yardımlaşmayı beceremeyen insanların, diğer insanlar için bir fırsat olduğunu ifade ederken, paylaşılmayan şeylerin satın alınmasından kaynaklanan serveti işaret eden bir atasözüdür.

Komşunun tavuğu, komşu kaz görünür. : Mal ve mülk sahibi olma hırsını anlatan ve bununla beraber başkalarının sahip olduğu şeylerin diğer insanlar tarafından daha değerli gözüktüğünü anlatan veciz bir sözdür.

Komşuluk İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir