Komşuluk İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c18

Bu yazımızda insanların kurduğu sosyal ilişkilerin aşında gelen komşuluk ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Komşuluk, insanların kurduğu sosyal ilişkilerden biridir. Uzun yıllardır hayatta var olan bir sosyalliktir. Atalarımız komşuluğun önemini vurgulayan, nasihat edici ve ders verici birçok söz söylemiştir. Bu sözler, kuşaktan kuşağa aktarılan daha sonra yazıya geçirilen atasözleridir.

Atasözleri gerçek anlam ya da mecaz anlam içerebilir. Atalarımızın uzun yıllar boyunca derin deneyimlerinden ve engin gözlem yeteneklerinden ortaya çıkmışlardır.

Komşuluk ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Hayır, söyle komşuna, hayır çıksın karşına. : İnsanların komşularıyla iyi ilişkiler kurması gerektiğini ancak bu şekilde iyi insan olunabileceği nasihat eden bir atasözüdür.

Komşu hakkı Allah hakkıdır. : Komşularla iyi geçinmek, komşuluğu gözetmek, haksızlık yapmamak Allah’ın razı olacağı işlerdendir, diye nasihat eden atasözüdür.

Kötü komşu insanı mal sahibi eder. : Kötü komşuluklarda esirgenen paylaşımlar, komşuların ihtiyaçlarını yardımlaşmadan kendi başlarına karşılamalarına neden olup, komşuyu mal sahibi ettiğinden bahseden, atasözüdür.

Komşuda pişer bize de düşer. : Komşuluk ilişkilerinde paylaşmanın önemini anlatan bir atasözüdür.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır. : Komşuluk ilişkilerinde insanların birbirilerine her zaman ihtiyaç duyduğunu anlatan atasözüdür.

Ev alma, komşu al. : sosyal bir çevreye sahip olmanın, mal, mülk sahibi olmaktan daha değerli olduğunu anlatan atasözüdür.

Gülme komşuna gelir başına. : Hayatta herkesin başına her şey gelebilir, insani değerlerimizi kaybetmemeliyiz diye nasihat eden atasözüdür.

Komşu köpeği komşuya ürümez. : Komşuluklarda bir ailede insanlara kötü davranan biri olsa bile komşuluk ilişkisi gereği, komşuna iyi davranır, diye ders veren atasözüdür.

 

Komşuluk İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir