Kız Kalesi Hakkında Bilgi

Kız Kalesi Nerededir, Kız Kalesi Hakkında Bilgi

İçel turizminin önemli eserlerinden biri olan Kızkalesi Krikos Sahil kalesinin 200 m. açığında bulunmaktadır. Kızkalesi küçük bir adacık üzerinde bulunmaktadır. Kalenin kuzey ve güney bölümleri sekiz kule tarafından korunmaktadır ve günümüzde kalenin büyük bölümü ayaktadır. Kızkalesi ve sahilde bulunan bir kale denizden geçen bir yolla birbirine bağlanmıştır ve bu sayede denizden gelecek saldırılara karşı önlem alınmaya çalışılmıştır. Kale Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından 1448 senesinde onarılmıştır.

Kız Kalesi’nin Hikayesi

Korikos krallarından bir tanesi bir kız çocuğu olması için Tanrı’ya yalvarmaktadır. Sonunda herkes tarafından sevilen ve büyüdükçe dünyalar güzeli haline gelen bir kızı olur.

Günün birinde bir falcı krala kızını bir yılanın sokacağını söyler ve ne yaparsa yapsın bunu engelleyemeyeceğini haber verir. Kral günlerce ne yapacağını düşünür ve sonunda denizin içine Kız Kalesini yaptırarak kızını buraya kapatır. Ancak bu da kötü sona çare olamaz. Saraydan kıza giden bir meyve sepeti içindeki yılan kızı sokarak öldürür.

Kız Kalesi Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir