Kitap Özeti Çıkartılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kitap özeti çıkarırken öncelikle dikkat edilmesi gereken şey kitabın aslından fazla uzaklaşmamak gerçek metne bağlı kalmaya çalışmaktır. Özet yapmanın aynı zamanda o eseri yeniden kaleme almak olduğunu da unutmamak gerekir. Önemli olan metnin orijinaline bağlı kalarak eseri yeniden kaleme alabilmektir.

Özet yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta tarafsız olmak ve metne kendimizden bir şey eklememektir.

Özette metnin içindeki kelimeler kesinlikle bire bir tekrarlanmamalıdır. Özet yapan kişi cümlelerini kendisi baştan oluşturmalıdır.

Özetin başarısının metnin düzgün ve doğru şekilde anlaşılmasında yattığını unutmamak gerekmektedir.

Metin içerindeki cümleler doğru algılanmalı ve cümleler arasındaki bağlar doğru yorumlanmalıdır.

Metindeki ana fikri bulmak özet yaparken size yardımcı olacaktır.

Özet esnasında sizden istenen uzunluk ve sayfa sayısına uymaya çalışmak belirli bir sayfa sayısı yoksa uygun sayfa sayısını belirlemek özette büyük önem taşımaktadır.

Kullandığınız dilin akıcı ve düzgün olması gerekmektedir.

Doğru kelime, deyim ve ifadeleri seçmek özetin daha anlaşılır olmasını sağlayacaktır.

Özet yaparken kişi tarafsız olmalı ve samimilikten ziyade daha seviyeli bir dil kullanmalıdır. Kişinin metnimizde yerine metinde kelimesini kullanması özeti daha başarılı bir hale getirecektir.

Özetinizi yaparken önce bir taslak hazırlayın, son düzeltmeleri yaptıktan sonra ise özetinizi temize çekmeniz gerekmektedir.

Metnin ana fikrinden ve kahramanlarından faydalanarak ana özellikleri özete yansıtmak özetin başarılı olmasına katkı sağlayacak olan bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir