Kıbrıs Barış Harekâtı Neden Yapıldı?

p9

Bu yazımızda günümüzde de hala stratejik önemini koruyan Kıbrıs için Barış Harekâtı’nın neden yapıldığından bahsedeceğiz.

Kıbrıs, Yavuz Sultan Selim döneminde Venedikliler’in Osmanlı’ya vergi vermesinin bir gerekçesiydi. 1571’de fethedildi. Osmanlı Toprağı olan Kıbrıs, 1878’de Osmanlı iç siyaset dengeleri nedeniyle İngiltere’ye üs olarak verilmişti. Lozan’da Kıbrıs istenmeyince İngiltere hâkimiyeti adada devam etmişti.

Kıbrıs tarihten günümüze kadar her dönemde Akdeniz güvenliği için bir sigorta olmuş, stratejik bir adadır.

Kıbrıs’ta yaşayan Rum kesimin, Türkler’e uyguladıkları sistematik katliamlar sonucu, Türkiye Cumhuriyet’i Zürih Antlaşması gereğince uluslararası düzeyde uygun olarak Kıbrıs’a girme hakkını kullanmıştır. Kıbrıs Barış Harekâtı olarak tarihe geçen bu harekâtta, 1974’te başlayan 2 ana planlama ile Kıbrıs fethedilmiştir.

Rum Kesimi’nin baskıları, Türkler’e uyguladıkları zulümler, adanın Türkler’den boşaltılarak Hristiyan enternasyonel gücü altına girmek istemesi, Kıbrıs statüsünü değiştiren unsurlardır. Kıbrıs’ın iki kesim olarak yönetilmesine karar verilirken, Kuzey Kıbrıs 1975 federe devlet olmuş, 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

Barış Harekâtı’nın yapılma sebepleri olarak, Kuzey Kesim’in bağımsızlığından 20 yıl evvel başlayan ve Avrupa iç siyasetini etkileyen 1963 – 1964 olayları Rumlar’ın Türkler’e silahlı müdahaleleri 10 yıl içinde bir harekât olarak sonuçlanmak zorunda kalmıştır.

Kıbrıs’ın yönetimlere ayrılmasıyla sonuçlanan, Rum – Türk ilişkileri zaman zaman alevlenmekle birlikte, hala tek devlet olma çabaları Rumlar tarafından güdülmekte ve her fırsatta Türkler adadan uzaklaştırılmaya çalışılmaktadır. İngiltere’de Kıbrıslı nüfusunun varlığı araştırmalara konu olmuştur.

Kıbrıs Barış Harekâtı Neden Yapıldı Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir