Karışımları Ayırmak İçin Kullanılan Yöntemler

Bir çok madde birbirleri ile karıştırılabilir ve bu maddelerin özelliklerinden faydalanılarak bir çok yöntem kullanılarak maddeler birbirinden ayrılabilmektedir.

KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ:

Eleme: Farklı büyüklükte olan katı maddeleri ayırmak için kullanılan yöntemdir. Örneğin; çakıl-kum, kömür-kömür tozu gibi…

Süzme: Katı tanecikli ile sıvı maddelerin birbirinden ayrılması için kullanılan yöntemdir. Örneğin; suyun içindeki kum ya da haşlanmış makarna süzme yöntemi ile ayrılmaktadır.

Yüzdürme: Saman ve buğday gibi hacimleri farklı olan maddelerin ayrılması için kullanılır.

Mıknatısla Ayırma: Mıknatısın çektiği maddeler ile karışan maddelerin ayrılması için kullanılır. Örneğin; karışmış olan demir tozu ile pirinç bu yöntemle ayrılabilir.

Buharlaşma: Sıvı bir madde ile karışan başka bir eriyen maddeyi ayırmak için kullanılmaktadır.

Damıtma: Karışan sıvı maddelerin ayrışması için kullanılan yöntemdir. Karışmış olan maddelerin kaynama noktalarının farklı olmasından faydalanılarak damıtma yöntemi uygulanır. Örneğin; rafinelerdeki petrol damıtılır ve böylece gaz yağı, petrol gazı ve benzin gibi maddeler ayrıştırılır.

Karışımları Ayırmak İçin Kullanılan Yöntemler Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Kısmından Bize Hemen Yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir