Karasal İklimin İnsan Yaşamına Etkileri Nelerdir?

s5

Bu yazımızda mevsim şartlarının en çetin olmasına sebep olan karasal iklimin insan yaşamına etkilerinin neler olduğuna değineceğiz.

İklim insanların hayat tarzları etkileyen en önemli etkendir. İnsanları sosyal ve kültürel hayatları ve hatta psikolojik yapıları bile iklimle şekillenir. Karasal iklimde genelde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Ülkemizde de görülen karasal iklim çeşidi şartların en çetin olduğu iklim türüdür.

İklimin insan yaşamında ekonomik, sosyal, kültürel etkileri vardır. İnsanlar soğuktan korunmak için giyim tarzları da değiştirirler. Sıcaktan korunmak için evlerini kerpiçten yaparlar. Kış şartlarına uygun çatı mimarisi geliştirilen coğrafyalar da vardır.

İklim toprak yapısını, bitki örtüsünü doğrudan etkilediği için tarımı ve hayvancılığı da doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle kurak mevsime uygun meyve ve sebzelerin üretimine olan ilgi karasal iklimin görüldüğü yerlerde daha fazladır. Doğal bitki örtüsü de tarıma elverişli olan yerlerin kullanıma açılmasıyla yararlı olabilir.

Kışları kar yağışının ve soğuk havanın etkisiyle nehir yatakları donabilir, balıkçılık faaliyet durur. Göl ve gölet üzerindeki ulaşım faaliyetleri de durur. Yazları karların erimesiyle başlayan süreç su taşkınlarına ve basmalarına sebep olabilir.

Karasal iklimin şartları çok çetindir, sıcak mevsim dönemlerinin etkisiyle o bölgelerde yaşayan insanların akıl – baliğ olma süreçleri hızlanır, tenleri daha esmer olur, boyları genelde kısa olur. Fakat kışların çetin şartlarına karşı dayanıklı bir vücutları vardır, kolay kolay hasta olmazlar, sağlıkları yerinde olur ve dinç olurlar. Hayvancılıkla uğraştıkları için cesur ve cevval karakterli insanlar olurlar.

Karasal İklimin İnsan Yaşamına Etkileri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir