Karadeniz Yemeklerinin Genel Özellikleri Nelerdir?

s10

Bu yazımızda Türkiye coğrafyasının en meşhur bölgelerinden biri olan Karadeniz’in yemeklerinin genel özelliklerinden bahsedeceğiz.

Her yörenin mutfağı o bölgenin içinde bulunduğu coğrafik koşullara, bitki örtüsüne ve iklimine göre değişmektedir. Karadeniz Bölgesi sık yağış alan, yeşil alanların çok olduğu bir bölgedir. Engebeli arazilerin olduğu yerlerde tarım gelişememiştir.

Arazinin müsait olduğu yerlerde ise daha çok, mısır, tütün, çay, fındık, karalahana, fasulye, patlıcan, badem, biber ve benzeri ürünlerin tarımı yapılmaktadır. Karadeniz’de hayvancılık daha çok süt ve süt ürünleri için yapılmaktadır. Karadeniz Bölgesi, adından da anlaşılacağı üzere bir deniz bölgesidir. Balıkçılık gelişmiştir. Bölgede daha çok balık eti tüketilmektedir.

Karadeniz mutfağının vazgeçilmezleri, mısır unundan yapılan kuymak, mıhlama, mısır ekmeğidir. Fasulye, lahana, biber ve salatalık turşuları kurulan ürünlerdir. Bununla beraber fasulyenin yemeği, lahananın çorbası meşhurdur.

Çay en çok içilen içecektir, bununla beraber ayran, yoğurt her yerde olduğu gibi Karadeniz’de de revaçtadır. Balık çeşitlerinden kızartmalar, ızgaralar yapılır. Ayrıca balığın türüne göre pilavlar ve börekler de yapılır. Su böreği Karadeniz’e has bir börek çeşididir. Karadeniz yemekleri, genelde az acılı, tuzlu, kıvamında yağlı olur.

Sütlü tatlılar ve sıcak tatlılar tercihi değişmezken, kuru tatlı çeşitlerinden fındığın ve cevizin içine girdiği kurabiyeler yapılmaktadır. Fındık, çay ve tütün ticari amaçlı hasat edilmektedir. Fındık yağı kullanılan ürünler arasındadır.

Ayrıca hamur işi olarak Trabzon, samsun, Giresun pideleri meşhurdur. Kıymalısı, peynirlisi, kuşbaşılısı olmak üzere birçok çeşidi mevcuttur.

Karadeniz Yemeklerinin Genel Özellikleri Nelerdir Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir