Kapitülasyonlar Hakkında Kısa Bilgi

Bu yazımızda kısaca kapitülasyonlar hakkında bilgi vereceğiz. Sizlerde konu hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okuyunuz.

Kapitülasyonlar, Osmanlı imparatorluğunun gelişme çağında, batılı ülkelere destek olmak amacıyla sürekli veya kısa süreli verdiği ayrıcalıklara denir. İlk kez en yüksek meblağlı verilen kapitülasyonu 1536 yılında Kanunî Sultan Süleyman Fransızlara vermiştir.  Ardından ise, Osmanlı imparatorluğu önceki cihan hakimiyetini kaybetmiş ve zorla kapitülasyon ödemeye mecbur bırakılmıştır.

Kapitülasyonları Osmanlı Devleti zirvedeyken, cihana hükmederken sadece ticari hedeflerle bu ayrıcalıkları bazı ülkelere sunmuştur. Ancak devlet gerilemeye başlayınca ülkenin menfaatlerine karşı olan bu haklar ve ayrıcalıklar kaldırılmak istendi.

Osmanlı devleti, özellikle 19 yy’dan itibaren, kapitülasyonları kaldırmanın yolları üzerinde çalıştı. Ancak bunu başaramadı. Çünkü Avrupa ülkeleri buna izin vermiyordu. 1 Ekim 1914 tarihinde Osmanlı devleti, sonunda kapitülasyonları kaldırmayı başardı. Ancak bu kısa sürdü. Çünkü Osmanlı Devleti girdiği Birinci Dünya savaşından mağlup ayrıldı. Savaşın ardından imzalanan Sevr antlaşmasıyla, Batılı ülkelere tanınan kapitülasyonlar artırıldı.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından ise nihayet Türkiye Cumhuriyeti,24 Temmuz 1923 tarihinde imzaladığı Lozan Barış Antlaşmasıyla kapitülasyonları kökten kaldırmayı başardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir