Kalsiyum Nedir Faydaları Nelerdir

Bu yazımızda kalsiyumun ne olduğuna ve kısaca faydalarına değineceğiz.

Kalsiyum, vücudumuzda çokça bulunan bir mineraldir. Kalsiyum’un vücuda çok büyük faydaları vardır. işte bu faydalar şunlardır;

– Kanın pıhtılaşmasını sağlar,

– Eklemleri güçlendirir,

– Hücre bölünmesini sağlamak,

– Kalp atışlarını düzenlemek

– Sinir sistemini onarmaya yardımcı olur.

– Kemiklerimizin ve dişlerimizin sertliği ve dayanıklılığına yardımcı olur.

Kalsiyum eksikliği bazı hastalıkları beraberinde getirir. Bu gibi hastalıklara başta kemiklerin güçsüz düşmesinden dolayı raşitizm, kemik erimesi ve diş çürümesi örnek gösterilebilir.

Kalsiyum eksikliğinden dolayı saç ve tırnaklarda kırılmalar yaşanır. Yine kalsiyum eksikliklerinden dolayı; eklem ağrıları, kas krampları, egzama, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, sinirlilik, uykusuzluk ve depresyon gibi rahatsızlıklar yaşanabilir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki bebeklerin kalsiyum ihtiyacı oldukça fazladır. Hamileyken anne, bebek doğunca ise bebeğe bol bol kalsiyum içeren besinler verilmelidir.  Aksi takdirde bebekte gelişim bozuklukları yaşanabilir.

İçinde bol kalsiyum barındıran yiyecekler şunlardır; Başta süt, peynir ve buna örnek gösterilebilir. Lahana ve nane gibi yeşil sebzeler, yumurta, incir, badem, fındık, fıstık, tereyağı, pekmez, keçiboynuzu ve balık gibi besinlerde bünyesinde bol kalsiyum barındırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir